Mono ve disipiro p- sübstitüe benzilaminofosfazenlerin sentezi,kristal yapıları, spektroskopik özellikleri ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The investigation of the synthesis,cyristal structures,spectroscopic properties and biologicial activities of mono and dispiro p-substituted benzylaminophosphazenes
- Tez No: 533936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ASMAFİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, hekzaklorosiklotrifosfazenin (N3P3Cl6, trimer), N/N donörlü ligandlarla reaksiyonlarından oluşan trimerik fosfazen türevleri ve bunların pirolidin, piperidin ve DASD ile etkileştirilmesinden oluşan tamamen sübstitue fosfazen bileşiklerinin sentezini, spektroskopik verileri ile tek kristali elde edilen türevlerin katı hal yapılarının aydınlatılmasını ve biyolojik aktivitelerinin (antimikrobiyel aktivite ve DNA ile etkileşim) ortaya çıkarılmasını içermektedir. Elde edilen kısmen ve tamamen sübstitüe fosfazen bileşiklerinin tamamı orijinaldir.Trimerik fosfazen türevlerinin yapılarının aydınlatılmasında NMR teknikleri kullanılmıştır. Gerçekleştirilen tepkimeler sonunda oluşan bileşiklerden bazıları kristallendirilip X-ışınları kırınımetresi ile katı hal yapıları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reactions of 4-bromobenzaldehyde with the appropriate aliphatic diamines (N-methyl-ethylenediamine, N-ethyl-etylenediamine, N-methyl- 1,3-diaminopropan) produced N/N donor-type bidentate ligands. The condensation reactions of N3P3Cl6 with the synthesized ligands gave the new tetrachloro spiro-trimeric phosphazenes. The partly substituted phosphazenes reacted with pyrrolidine, DASD and piperidine to give tetrapyrrolidine-, tetraDASD- and tetrapiperidino- compounds. The structures of all the phosphazenes were evaluated using NMR techniques. The crystal structure of compounds were determined using X-ray crystallography. Besides, DNA interactions, and cytotoxic activities and antimicrobial activities against some bacteria and fungi of the partly and fully substituted phosphazenes were investigated.