Palomena prasina L. (Hemiptera:Pentatomidae)'nın yaydığı kokunun tür içi ve türler arası etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of the nasty scent spread by the Palomena prasina on intra-species and inter-species
- Tez No: 533939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSLAM SARUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Palomena prasina (L.) ( Heteroptera: Pentatomidae )'nın kışlamış erkek ergin bireyleri, kışlamış dişi ergin bireyleri, yeni nesil erkek bireyleri, yeni nesil dişi bireylerine ait metatorasik koku bezlerinin(MTG) kimyasal bileşenleri gaz kromotografikütle spektrometre (GC-MS) yöntemi ile analiz edilmiştir. P. prasina'nın kışlamış erkek bireylerinin MTG analizinde en fazla 3-Metilpentan (%80,45), yeni nesil erginlerden oluşan erkek bireylerinin MTG analizinde ise en fazla % 79,52 oranla 3-Metilpentan, P. prasina'nın kışlamış dişi bireylerinin MTG analizinde en fazla 3-Metilpentan (% 77,76), yeni nesil erginlerden oluşan dişi bireylerinin MKB analizinde ise en fazla % 82,02 oranla 3-Metilpentan bulunduğu tespit edilmiştir. Her iki cinsiyetin kışlaklardan çıkan ve yeni nesil ergin bireylerinde en fazla bulunan kimyasal maddenin bir alkan olan 3-Metilpentan olduğu belirlenmiştir. Her iki cinsiyetin kışlaklardan çıkan ve yeni nesil ergin bireylerinde en fazla bulunan ikinci kimyasal maddenin organik asitler ve üçüncü kimyasal maddenin de "Tridekan'' olduğu saptanmıştır. Palomena prasina'nın kışlaklardan çıkmış erkek ve dişi bireylerinin, yeni nesil erkek ve dişi bireylerinin MTG salgısının hekzan ekstraktları ile Trissolcus semistriatus (Nees) (Hymenoptera: Scelionidae), Curculio nucum L. (Coleoptera: Curculionidae)'un dişi ve erkek bireyleri, P. prasina'nın kışlaklardan çıkan ve yeni nesil erkek-dişi bireyleri, P. prasina'nın nimfleri Y tüp olfaktometrede seçim testlerinde tabii tutulmuştur. Denemede kullanılan dozlar, koku bezi ve hekzan miktarına göre, seyreltilmiş ve yoğunlaştırılmış konsantrasyonlar olacak şekilde belirlenmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda P. prasina'nın farklı yoğunluktaki MTG salgı oranları tür içinde temiz hava ve kokuya yönelimleri arasındaki farklar önemli bulunmuştur (P=0.000). Yapılan çalışmada MTG salgılarının tür içinde repellent bir etki gösterdiği belirlenmiştir. Aynı etki C. nucum ve T. Semistriatus'ta da görülmüştür. Yumurta parazitoiti T. semistriatus'un, P. prasina yumurtalarını parazitleme etkisi incelenme çalışmasında ise, kışlamış erkek ve dişi bireylerin MTG salgılarının en yoğun konsantrasyonunda T. semistriatus'un, kontrolünde yumurtaların % 100'nün parazitlediği belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan diğer MTG salgılarının farklı konsantrasyonlarında parazitlenme oranı yüksek dozdan düşük doza doğru artmıştır.
Özet (Çeviri)
Palomena prasina (L.) (Heteroptera: Pentatomidae)'s winter male adult individuals, winter female adult individuals, new generation male individuals, metatoracic olfactory glands (MTG) chemical components of the next generation female individuals gas chromatographic spectrometry (GC-MS) method were analyzed. In the analysis of the MTG of the proximal male subjects of P. prasina, 3-methylpentane (80.45%) was the highest in the analysis of the MTG of the male population. In the MTG analysis, 3-methylpentane (77.76%) and the next generation adults were found to have 3-methylpentane in the MTG analysis. Both sexes were found to be 3-methylpentane, which is the most abundant substance of the new generation mature and new generation mature individuals. It was found that the second most common chemical substance of both sexes and the new generation adults was organic acids and the third chemical substance was gin Tridekan çıkan. Female and male individuals of Trissolcus semistriatus (Neue) (Hymenoptera: Scelionidae), Curculio nucum L. (Coleoptera: Curculionidae) with hexane extracts of the MTG gland of male and female individuals of the new generation of male and female individuals from P. prasina, P prasina 's new generation male-female individuals from the winterards, P. prasina'nin nimf Y-tube olfactometer in the selection tests were made. The doses used in the assay were determined to be diluted and concentrated concentrations according to the amount of odor and hexane. As a result of the study, the differences between P. prasina's different density MTG gland rates and fresh air and odor orientations were found significant (P = 0.000). In the study, it was determined that MTG glands had a repellent effect in the species. The same effect was observed in C. nucum and T. Semistriatus. Egg parasitoid T. semistriatus, P. prasina eggs in the study of the effect of parasitizing in the winter intensified male and female individuals with the intense concentration of MTG gland T. semistriatus, 100% of the eggs were determined to control parasitic. The parasitization rate in different concentrations of other MTG glands used in the study increased from high dose to lower dose.