Düzce ili fındık bahçelerinde zararlı böcek türlerinin tespiti
The determination of pest insects species in hazelnut orchards in Düzce provience
  1. Tez No: 360720
  2. Yazar: FULYA HIZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Düzce ili fındık alanlarında zararlı böcek türlerinin belirlenmesi amacıyla 2012 ve 2013 yıllarında üç farklı alt bölge (sahil, orta ve üst kuşak)'de yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, 4 takıma bağlı 12 familyaya ait 19 zararlı böcek türü tespit edilmiştir. Fındık bahçelerinde tespit edilen bu türlerden, Fındık kurdu (Curculio nucum L.) (Coleoptera: Curculionidae), Fındık kokarcası (Palomena prasina L.) (Hemiptera: Pentatomidae), Amerikan beyaz kelebeği (Hyphantria cunea Drury) (Lepidoptera: Arctiidae) ve Fındık yaprak biti (Myzocallis coryli Goetze) (Hemiptera: Aphididae) erginlerinin populasyon takibi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Düzce ili fındık alanlarında P. prasina ve H. cunea'nın ekonomik anlamda önemli zararlılar olduğu, C. nucum ve M. coryli'nin ekonomik anlamda zararlar oluşturmadığı saptanmıştır. C. nucum'nun meyvedeki zararının, farklı alt bölgeler (sahil, orta ve üst kuşak )'deki yüksekliğe bağlı olarak değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine pest species on hazelnut orchards in Duzce at three different sub-region (coastal, medium and high altitude) in 2012-2013. As a result of the study 19 species pest insects belonging to 12 families and 4 orders were determined. The adult population dynamics were studied for the Hazelnut weevil (Curculio nucum L.) (Coleoptera: Curculionidae), Green shield bug (Palomena prasina L.) (Hemiptera: Pentatomidae), American white moth (Hyphantria cunea Drury) (Lepidoptera: Arctiidae), and Filbert aphid (Myzocallis coryli Goetze) (Hemiptera: Aphididae). As a result, P. prasina and H. cunea were determined as economically important pest species while C. nucum and M. coryli was not important. Fruit damages of C. nucum were changed according to sub-region.