Arazi toplulaştırma projelerinin tarımsal mekanizasyon işletmeciliğine etkisi
The effect of land consolidation projects on agricultural mechanization management
- Tez No: 533961
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma; arazi toplulaştırma projelerinin tarımsal mekanizasyon işletmeciliğine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma materyali olarak Niğde İli Misli Ovasında gerçekleştirilen Aşlama, Çarıklı, Çayırlı, Karaatlı Köyü arazi toplulaştırma projeleri kullanılmıştır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre 96 işletme seçilmiş ve bu işletmelere ait parsellerin arazi toplulaştırma (AT) öncesi ve sonrası olmak üzere alan, çevre, en-boy uzunluğu, işletme merkezi ile parseller arası yol uzaklığı ve kuş uçuşu yol uzaklığı NetCAD paket programı ile bulunmuştur. Alan Yol Uzunluğu Uygunluğu (AYU), Alan Kuş Uçuşu Yol Uzunluğu Uygunluğu (KUYUU), Şekil İndeksi (SI), Çevre Alan Oranı (ÇAO), Fraktal Büyüklük İndeksi (FD), yakıt tüketimi, parsel işleme süresi, parsel sonu dönüş kaybı, yol zaman kaybı ve parsel sınırlarından kaynaklı alan kaybı incelenmiştir. Seçilen işletmeler için parsel şekillerini belirten göstergelerden Fraktal büyüklük indeksi AT sonrası Aşlama'da 1.37'den 1.33'e, Çarıklı'da 1.38'den 1.35'e, Çayırlı'da 1.37'den 1.34'e, Karaatlı'da 1.38'den 1.34'e düşmüştür. Parseller mekanizasyona daha uygun şekiller kazanmıştır. Bu fark istatistiksel olarak önemli olup (P0.05). AT sonrası sınır alan kayıpları ortalama %38 azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of land consolidation (LC) projects to agricultural mechanization management. In this study, LC projects of Aşlama, Çarıklı, Çayırlı and Karaatlı Village in the Misli Plain in Niğde was taken as material. According to the simple random sampling, 96 enterprises were selected and including the area, perimeter, length and width of the parcels, distances between the parcels and enterprises center were found by NetCAD programme before and after the LC. Eligibility of area road length (AYU), eligibility of area airline road length (KUYUU), Shape index (SI), Perimeter- area ratio (ÇAO), Fractal dimension (FD), fuel consumption, parcel processing time, loss of parcel return, loss of road time and loss of area from parcel boundaries were investigated. For the selected enterprises, the indexes indicate of the parcel shape, Fractal Dimension in Aşlama, Çarıklı, Çayırlı and Karaatlı have decreased from 1.37 to 1.33, from 1.38 to 1.35 in, from 1.37 to 1.34 in, from 1.38 to 1.34, respectively. Parcels have gained more suitable shapes for mechanization. This difference has statistically significant (P0.05). The losses of border area after LC have decreased by 38% on average.