Atatürk Üniversitesi doğu kampüsü otopark sorununun değerlendirilmesi
Ataturk University evaluating east campus parking problems
- Tez No: 533962
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TORTUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Otopark alanlarının yetersiz kalması ekonomilerin iyileşmesi beraberinde artan araç sahipliğiyle önemini korumaktadır. Günümüz de birçok şehir de birden fazla üniversite bulunması ve bu üniversitelerin orada ki araç sahipliğini arttırdığı düşünüldüğünde otopark sıkıntısı yaşanması beklenen bir sonuçtur. Bu bağlamda Atatürk Üniversitesi bölgesinde ki en köklü ve en büyük üniversite olmasıyla hem kente hem üniversiteye büyük bir otopark talebi oluşturmuştur. Atatürk Üniversitesi'nde birçok bölümün fakültesi bulunması ve Atatürk Üniversitesi bünyesinde bulunan Araştırma Hastanesi çevre iller den kabul ettiği ziyaretçilerle bu otopark sıkıntısını arttırmıştır. Bu çalışma da Atatürk Üniversitesi kampüsünde bulunan otoparklar değerlendirilmiş Araştırma Hastanesi otoparkın da yaşanan sıkıntılara büyük önem verilmiştir. Bu sıkıntıların öncelikli sebepleri araştırılmış çözüme yönelik stratejiler geliştirilmiştir. Problemlerin tespiti için otopark kullanıcılarıyla hem yüz yüze hem otomasyon sistemi üzerinden anket çalışması yapılmıştır. Otopark alanları tespit edilip araç sayımlarıyla doluluk-boşluk oranları belirlenmiştir. Yapılan çalışmaların değerlendirilmesiyle nihai sonuçlara varılmış. Çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The inadequacy of parking spaces and the improvement of the economies are of importance with the increasing vehicle ownership. It is anticipated that there will be parking problems when many universities in many cities today are thought to increase the ownership of their vehicles. In this context, Atatürk University is the oldest and the largest university in the region and has created a large parking lot for both the city and the university. Ataturk University has many faculties and Atatürk University within the Research Hospital, which is considered to be the circle of the environment has increased the pressure of this parking lot. In this study, the car parks on the Atatürk University campus were evaluated and the parking lot of the Research Hospital was given great importance. Strategies aimed at solving these problems have been developed. For the detection of the problems, the survey was conducted on both face and automation systems with the parking users. Car park areas were identified and occupancy rates were determined by vehicle counts. The final results have been achieved by evaluating the work done. A solution recommendation has been developed.