İnanç konusunun üçüncü kişilerden elde edildiği inançlı işlemler
Fiduciary transactions which the fiduciary asset is acquired from third parties
- Tez No: 533991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCİHAN ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Sözleşme özgürlüğünün bir yansıması olarak ortaya çıkan inançlı işlemler, Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmese de, doktrin ve yargı içtihatlarında geçerli olarak kabul edilen hukuki işlemlerdir. İnançlı işlemler, birbiriyle sıkı bağlantısı olan iki unsurdan oluşur. İnanan ve inanılan arasında yapılan ve inançlı işlemde iç ilişkiyi düzenleyen inanç anlaşması, işlemin ilk unsurudur. İşlemin diğer unsuru ise, inanç konusunun inanılana devredilmesi işlemidir. Bu işlem niteliği itibariyle tasarruf işlemidir. Devir işlemi ile birlikte inanılan, inanç konusu üzerinde tam bir hak kazanır. Devir işlemi bizzat inanan tarafından yapılabileceği gibi, üçüncü bir kişi tarafından da yapılabilir. İnanç konusunun üçüncü bir kişinin malvarlığından çıktığı hallerde, inanan ile inanılan arasındaki işlemi, inançlı bir işlem olarak nitelendirmekte bir sakınca yoktur. İnanç konusunun üçüncü kişilerden elde edildiği inançlı işlemlerin birçok görünümü olsa da, en yaygın görünümü, inanılanın, inananın dolaylı temsilcisi olarak hareket ettiği hallerdir. İnançlı işlemin diğer türlerinde olduğu gibi, inanç konusunun üçüncü kişilerden elde edildiği hallerde de en önemli husus, inanan kişinin korunmasıdır. İnanılanın, inanç konusu üzerinde her türlü tasarruf işlemini yapabilecek olması, inananın hukuki konumunu zayıflatmaktadır. Bu sebeple inananın korunması adına faydalanılabilecek kanun hükümlerinin belirlenmesi önemlidir. Ancak inananın korunması adına bulunan çözümler hukuki işlem güvenliğini zedelememelidir.
Özet (Çeviri)
Fiduciary transactions that arise as a reflection of the freedom of contract are legal transactions that are accepted as valid in doctrine and jurisprudence, even though they are not regulated in the Turkish Code of Obligations. Fiduciary transactions are made up of two elements that are closely linked to each other. The first element of the transaction is the fiduciary contract between the fiduciant and the fiduciary which deals with the internal relationship between the fiduciant and the fiduciary. The other aspect of the transaction is the transfer of the fiduciary asset. This is an act of disposal by nature. With the transfer process, fiduciary have a full right on the fiduciary asset. Transfer can be done by the fiduciant himself or by a third party. When the fiduciary asset comes out of the property of a third person, there is no harm in describing the transaction between the fiduciant and the fiduciary as a fiduciary transaction. Although there are many aspects of fiduciary transactions which the fiduciary asset is acquired from third parties, the most common form of transaction is that the fiduciary acts as the indirect representative of the fiduciant. As in other types of fiduciary transactions, the most important issue is the protection of the fiduciant when the fiduciary asset is acquired from third parties. The fact that the fiduciary can make any kind of act of disposal on the fiduciary asset weakens the legal position of the fiduciant. Therefore, it is important to determine the provisions of the law that can be used to protect the fiduciant. However, solutions on behalf of the protection of the fiduciant should not harm the security of legal transactions.