Kistik fibrozis ve bronşektazili bireylerde reaksiyon zamanı ve postüral kontrolün değerlendirilmesi
Evaulation of reaction time and postural control in individuals wi̇th cystic fibrosis and bronchiectasis
  1. Tez No: 534012
  2. Yazar: JAN DİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kistik Fibrozis (KF) ve KF dışı bronşektazili bireylerde reaksiyon zamanının incelendiği çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, KF ve KF dışı bronşektazili çocukların reaksiyon zamanı ve postüral kontrolünün değerlendirilmesi ve reaksiyon zamanı ile egzersiz kapasitesi, kas oksijenasyonu ve denge arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflendi. Çalışmaya 14 KF ve 17 KF dışı bronşektazi olmak üzere toplam 31 hasta ve 21 sağlıklı birey katıldı. Bireylerin fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Solunum fonksiyon testi yapıldı. Denge, fonksiyonel uzanma testi ile, egzersiz kapasitesi artan hızda mekik yürüme testi ile, reaksiyon zamanı ise FitLight Trainer ile değerlendirildi. Egzersiz testi ve reaksiyon zamanı ölçümünden önce ve sonra kalp hızı, solunum frekansı, oksijen satürasyonu, kas oksijenasyonu, nefes darlığı ve yorgunluk algılaması ölçüldü. Grupların fiziksel özellikleri ve solunum fonksiyonları benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
There is no study that measure reaction time in cystic fibrosis (CF) and non-CF patients. The aim of this study was to evaluate the reaction time and postüral control and to investigate the relationship between reaction time, exercise capacity, muscle oxygenation and balance in children with CF and non-CF bronchiectasis. Thirty one patients including 14 CF patients and 17 non-CF bronchiectasis and 21 healthy individuals were included in this study. Demographic and physical characteristics' were recorded. Lung function testing was performed. Balance was assessed using functional reach test, exercise capacity was measured using the incremental shuttle walking test and reaction time was assessed using FitLight Trainer. Heart rate, respiratory rate, oxygen saturation, muscle oxygenation, dyspnea and fatigue perception were measured before and after exercise test and reaction time measurement. Physical characteristics and pulmonary function were similar among the groups (p>0.05).