Yeni medya ile 'haber'dar olma; Akdeniz Üniversitesi öğrencileri üzerine bir analiz
To be aware of new media, an analysis on the students of Akdeniz University
- Tez No: 534033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYŞAD GÜDEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sahip olunan iletişim araçlarının bireyler ve toplumlar üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu bilinmektedir. Sosyal medya bugün bunlardan en önemlilerinden birini oluşturmaktadır. Sosyal medya, çok geniş kapsamlı oluşu ve kitleler üzerindeki güçlü etkisi ile kısa zamanda hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Sosyal medya, olumlu veya olumsuz etkilerini ilk önce bireyler üzerinde göstermeye başlamıştır. Daha sonra algıları ve davranışları değişen kişiler ile birlikte toplumların da sosyolojik ve kültürel özelliklerinde değişimler ortaya çıkmıştır. Bütün bu bağlamda, haberciliğe dair pratiklerde de, hem haberlerin üretimi aşamasında hem de bireylerin haberleri anlamlandırması noktasında önemli değişimler olmuştur. Bu çalışmada, geleneksel medyadan sosyal medyaya geçişle birlikte habercilik pratiklerinde ve özellikle bireylerin haberlerle ilişkilerinde ne tür değişikliklerin olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu noktada sosyal medyayla birlikte toplumsal hayatta ortaya çıkan bir dizi pratik ve akademik literatüre giren temel kavram ve yaklaşımlara değinilmiştir. Bu kuramsal temelden sonra Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencileriyle yapılan anket ile değişimin ne yönde olduğu ve ne anlama geldiği bir örneklem gurubu üzerinden ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known and accepted that communication tools have significant influences on individuals and societies. Social media today is one of the most important of them. The phenomenon of socail media has become an important part of people' lives in a very short time with its wide scope and the powerful effects on the masses. It has started to show its positive and negative effects on individuals first by changeing their perceptions and behaviors. Subsequently, changes in the sociological and cultural characteristics of societies have emerged in different ways. In this context, there have been important changes in the practices of news reporting, both in the production stage of news and in the way that individuals make sense of the news. In this study, it has been tried to show what kind of changes in journalism practices and people's way of dealing with news have emerged with the trasition from traditional media to social media. At this point, new social practices that came along with social media and new related concepts are handled theoretically. After this theoretical basis, it is tried to reveal the direction of change and what they means by surveys conducted with the students of Akdeniz University Faculty of Communication.