Yeni medya ortamında marka ve kullanıcı ilişkisinin dönüşümü: Kullanıcıların kanal olarak kullanımı
Transformation of the brand–user relationship in the new media environment: The use of users as channels
  1. Tez No: 1006509
  2. Yazar: MERVE YAZİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİMECE KARADOĞAN DORUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Yaşamın vazgeçilmez unsurundan biri haline gelen yeni medya ortamları kişiler üzerinde ve toplumsal düzlemde yarattığı etkiler mevcuttur. Başta iletişim süreç ve şeklinin değiştiren yeni medya ortamları bunun yanında bireylerin iletişim sürecindeki konumlarını da değiştirmiştir. Araştırma; bu değişen konum üzerine yoğunlaşarak, yeni medyada kullanıcının dönüşümünü marka ve tüketici kavramlarından hareketle bu dönüşümü incelemektedir. Burada öne çıkan problem; bu dönüşümün bireyler tarafından farkında olma durumu ve dönüşümle markaların çalışanı konumuna geldiklerinin fark edilip edilmediğidir. Tez bu sorulardan hareketle; sosyal medya kullanıcılarının marka takip etme ve paylaşma nedenlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda; 81 kişi üzerinde gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme formu ile kullanıcıların dönüşümü tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak; kullanıcıların markanın paylaşımlarını paylaşmalarındaki ana motivasyonun diğer kullanıcıların da haberdar olması isteği üzerinden oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
New media environments, which have become one of the indispensable elements of life, have effects on individuals and on the social plane. New media environments, which have changed the communication process and form, have also changed the position of individuals in the communication process. Research; focusing on this changing position, it examines the transformation of the user in the new media from the concepts of brand and consumer. The prominent problem here; the state of being aware of this transformation by individuals and whether they have become the employees of brands with this transformation. The thesis is based on these questions and it aims to reveal the reasons for social media users to follow and share brands. In this context; a semi-structured in-depth interview form is conducted on 81 peoplei and the conversion of the interwiers was tried to be determined. As a result; It has been seen that the main motivation for the users to share the brand's posts is based on the desire of other users to be aware.