Statü tüketimi ve materyalizm arasındaki ilişkinin incelenmesi: Demografik faktörlerin etkisi üzerine nicel bir araştırma
Investigation on the relationship between status consumption and materialism: A quick research on effects of demographic factors
  1. Tez No: 534036
  2. Yazar: ESİN SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY YILMAZ SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Tüketim ve materyalizm kavramları, tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eskiyedayanan iki farklı kavram ve olgudur. Birey doğumundan itibaren tüketimolgusuyla karşı karşıya kalırken, doğduğu andan itibaren çevresindeki bir takımmadde ve metalarla etkileşim içerisine girmektedir. Tüketim kavramı öncelerisadece fiziksel ve biyolojik ihtiyaçları karşılamak temeline dayalı bir olgu ikengünümüzde bireyin kendini gerçekleştirme ihtiyacına ve toplum içerisinde yeredinmesine yardımcı olan bir olguya da dönüşmüştür. Tabi ki tarih boyunca sahipolduğu metalarla sosyal alanda kendisine yüksek statüde bir yer edinmeye çalışanbireyler var olmuştur.Fakat sanayi devriminden sonra gelişen ve küreselleşen dünya ile birlikte bubireylerin sayısı hızla artmış ve tüketim olgusu ihtiyaç karşılamanın ötesinegeçerek statü için, gösteriş için, haz almak için yapılan bir eyleme dönüşmüştür.Bu dönüşüm sürecinde tüketim kavramını en çok etkileyen olgu hiç şüphesizmeta, madde, materyalizm olgusudur. Statü göstergesi olarak tüketime yönelenbireyler yüksek ücretlere/ kaliteli yerlerden sahip oldukları nesneleri toplumsalyapıda şahsi benliklerini yaratmak ve yer edinmek için kullanmaktadırlar.Bu araştırma Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin materyalizmeve statü tüketimine verdikleri değerin rasyonel bir şekilde ortaya koyulmasıamacıyla 938 kişilik evrenden 300 kişilik bir örneklem grubunun belirlenmesiyleyapılmış nicel bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of consumption and materialism are two different concepts andphenomena that are based on history as much as human history. When an individualis confronted with the phenomenon of consumption from the moment he falls on themother's womb, it interacts with a number of substances and commodities aroundhim from the moment he is born. The concept of consumption has become aphenomenon that is based on meeting only physical and biological needs, butnowadays it has also become a phenomenon that helps the individual to achieveself-realization needs and to take place in society. Of course, there have beenindividuals who throughout history have sought to acquire a high status of status inthe social space with commodities they possess. But after the industrial revolution,with the developing and globalizing world, the number of these individuals hasincreased rapidly, and the consumption phenomenon has transcended beyond need,turning into an act of status, of show, of pleasure. In this transformation process, thephenomenon that most influences the concept of consumption is undoubtedly theexistence of commodity, matter, materialism. Consumers who spend time as a statusindicator use high wages / high quality places to create and occupy personalidentities in the social structure. This research is a quantitative study with a samplegroup of 300 people from 938 people in order to reveal the rational value of thestudents of Sakarya University Communication Faculty for materialization andstatus consumption.