Safiyuddin Ebu Muhammed el-Kirmani'nin 'el-Kenzu'l-Hafî fî İhtiyârâti's-Safî' adlı kitabı'nın 115. babının inceleme ve tahkiki
The review and enquiry of the 115th section of the book 'El-Kenzu'l Hafiyy fi Ihtiyarati's-Safiyy
- Tez No: 534039
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Çalışmamızda (EL-KANZÜ'L-HAFİYY Fİ İHTİYÂRÂTİ'L-SAFİ)), Kitabının 115. Bölümünün incelemesi ve burada Gulat fırkaları ortaya çıkaran, Kafirlerin fırkaları ile ve bunlara verilen cevaplar ele alınmıştır. Yazar Bu Çalışmasında“HADİSÜ'L- İFTİRÂK”, konusunu analiz etmiş ve açıklamalarla ele almıştır. Burada Ehl-i Sünnet'in Kurtulan eren fırka olduğunu ortaya koymuştur. Daha sonra geriye kalan 73 fırka sayıp en önemli itikat ve inançlarını sergilemiştir. Eserinde her bir fırkaya Kuran'dan, Sahih Sünnet'ten ve akla dayanan kaynaklardan deliller sunmuştur. Son bölüm ise, Bâtıniyye mezhebinin incelemesine ayırmıştır. Bu bölümde, onların itikâdî görüşlerini, bâtıl inançlarına davet yöntemlerini ve kısaca tarihini ele almıştır. Bu şekilde, İslam ümmetinden ayrılmış fırkalar, muslümanları yolda çıkaranlar ve kâfirler hakkında ümmeti îkâz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The research includes the review and enquiry of 115. Section in the book with the name of "El-Kenzu'l Hafiyy fî İhtiyârâti's-Safiyy. This section is is a section about explaining and refusing the perverse sides and the heretics. While Ebu Muhammed was recorded this section, he tried to annotate and analyze the hadith about being in the sections; and he declared it as getting the liberation for the followers of sunnah. Furthermore, he assumed 73 sections as the rest; he presented their most important cults; he refused them from The Book, Sunnah and the reasonable administration. Moreover, he assigned the chapters in this section in order to review the opinions of being esoteric one, their most important cults and the wording that they adapted on inviting to their superstitions, and he presented a historical screen from their life. He advised to the religious community with this study against the perverse sections, the fancy cognoscentes which lead astrays and the groups of heretics.