Yeni bir kalıp kullanımının ve ikincil soğutma iyileştirmelerinin çeliklerin sürekli döküm süreci üzerine etkilerinin incelenmesi: bir sanayi uygulaması
Investigation on the effects of utilization of a new mold and improvements in secondary cooling on the continuous casting of steels: An industrial application
  1. Tez No: 534060
  2. Yazar: EMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, hurdadan çelik üretimi yapılan bir tesiste sürekli döküm sürecinde daha yüksek hıza ulaşmak, üretilen kütük kalitesini iyileştirmek ve üretim esnasında meydana gelen yol kayıplarını önlemek için birincil soğutma ve ikincil soğutma konusunda iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Birincil soğutma konusunda çoklu koniklik ölçüsüne sahip iki farklı kalıp geliştirilmiştir. Aynı zamanda ikincil soğutma konusunda soğutma dağılımları değiştirilmiştir. Yeni kalıp tasarımları ve ikincil soğutma bölgesi değişkenleri ile düşük karbonlu ve peritektik bileşim aralığındaki çelik türlerinin üretimi yapılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda üretilen kütüklerin katılaşma sonrasındaki makro ve mikro yapıları incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda kalıp ömürlerinin 400 dökümden 600 döküme çıkmış olup yol kayıplarında %90 oranında azalma sağlanmıştır. Ayrıca döküm hızının 4,0 m/dk'ye ulaşması ile deneysel çalışmalar öncesindeki duruma kıyasla %16 civarında üretkenlik artışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, improvements in the primary cooling and the secondary cooling stages at an electric arc furnace steel plant have been implemented in the continuous casting process to reach higher casting speed, improve the quality of billets and eliminate the breakouts during the operation. In the primary cooling stage two different molds with multi-tapers have been designed and used. Meanwhile, in the secondary cooling part the cooling scenario has been changed. The experimental long-term productions have been done by using the new mold designs and the new secondary cooling parameters for the casting of low carbon and peritectic steel grades. After completing the casting and solidification operations, the macro and micro observations have been carried out on the billets for their qualification with respect to the operation conditions. According to the experimental results, the mold life has increased from 400 to 600 heats and the breakouts have decreased by 90%. Moreover, the productivity has increased by 16% within high speed casting of 4 m/min.