Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi 34 Numaralı Filori Defteri (değerlendirme-transkripsiyon)
Topkapi Palace Museum Archive 34 Numbered Filori Daftar (evaluation-transcription)
- Tez No: 534167
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİMŞİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1137
Özet
Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi'nde“TSMA. d. 00034”fon kodu ve“Filori Defteri”adıyla kayıtlı olan bu defter 978-1019/1570-1611 yılları arası harc-ı hassanın altın nev'inden olan kayıtlarını ihtiva etmektedir. Kırk bir yıllık kayıtları içeren bu defterin dört yılı II. Selim, yirmi bir yılı III. Murad, sekiz yılı III. Mehmed ve sekiz yılı I. Ahmed dönemine aittir. Defterin transkripsiyonun ve incelemesinin yapıldığı bu çalışma ile gerek padişahların şahsına ait harcamalar gerekse inama mahzar olanlar hakkında orijinal bilgiler yer almaktadır. Defterde yer alan kayıtlarda padişahların; Topkapı Sarayı dışında geçirdikleri vakitler, kabir ziyaretleri, şehzadelik dönemlerine ait bilgiler, saray bahçesinde verilen ziyafetler, ava gitmeleri, ceyb-i hümâyûn harclıkları, hanedana ait kayıtların yanı sıra sanatkârlara, şeyhlere, kitap sunanlara, hediye getirenlere, cambazlara, matrâkçılara, nakkaşlara, hekimbaşılara, mimariye ait kayıtlar, büyük ve küçük çıkmalarda ve bayramlarda verilen kanun üzere inamlar ile hilat ve kaftanlar gibi çeşitli alanlara dair bilgiler bulunmaktadır. Defter, kapsamış olduğu dönem içerisinde çalışma yapan araştırmacıların istifade edecekleri ana kaynakların başında gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde defterin fiziki durumu, diplomatik ve teknik özellikleri, transkripsiyonda takip edilen usul ele alınmıştır. İkinci bölümde defterin incelenmesi ve sonuç kısmı bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise defterin transkripsiyonu yer almakta ve sonunda ise ekler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This register, which is recorded with the reference code“TSMA D. 0034”and named as“Florin Register”, contains the gold bonds of the imperial expenditures between 978-1019/1570-1611. 4 years of record belongs to Selim II, 21 years belongs to Murad III, 8 years belongs to Mehmed and 8 years belongs to Ahmed I's reign. This register contains records of 41 years. This study, which is made by transcription and analyzing the text, contains original information, both for expenditures of sultan and expenditures of the people who were granted with bounty. This register, contains information about sultan's activities outside of the Topkapı Palace, their tomb visiting, their prince times, festivities which were held in the palace garden, their hunting, their personal expenditures, their charges and records about the dynasty. This register also contains information about the bounties which were given to artisans, sheiks, book dedicators, gift givers, acrobats, mace players, tailors, chief physicians and architects. There are also information about the vests which were to be given in grand and little tours and in holidays. This register is the most important source for the scholars who study this period. First part of our study deals with the physical situation of the register, its diplomatic and technical features, and transcription method. Second part deals with the analysis of the register and conclusion. Third part deals with transcription process. Appendix is in the last part.