Barter uygulamaları ve muhasebeleşme süreçleri
Barter applications and accounting processes
- Tez No: 534168
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ SEMA ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, dünyada ve ülkemizde adı sıkça duyulmaya başlanan barter sistemini tanımak, muhasebe uygulamaları açısından irdelemek ve sektörel uygulamaları örnekler üzerinden irdeleyerek sistemin olası iyileşme noktalarını ortaya koymak olacaktır. Çalışmada barter sistemi bilinen tüm boyutları ile ele alınmış, çeşitli örnekler ile iş dünyası uygulamaları da ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde barter sistemini uygulamakta olan bir havayolu işletmesinin barter uygulamaları gerçek örnekler üzerinden belgeleri ile ortaya konmuş ve uygulamalar sistemin çeşitli boyutları açısından irdelenmiştir. Çalışmanın sonuç ve öneriler kısmında, barter sisteminin iyileşmesine ve yaygınlaşmasına dönük olarak kamu ve iş dünyasının yapması gereken çalışmalar ve çeşitli öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to recognize the barter system which has been widely heard in the world and in our country, to examine from the perspective of accounting applications and to examine the sectoral applications through examples and to reveal the possible improvement points of the system. In the study, the barter system was dealt with all known dimensions and various examples and business world practices were tried to be revealed. In the last part of the study, the barter applications of an airline company operating a barter system have been documented through real examples and the applications have been examined in terms of various dimensions of the system. In the results and recommendations of this study, the actions and various recommendations to be taken by the public and business world have been put forward for the improvement and expansion of the barter system.