Tehlikeli gazlar için akıllı algılama sistemi
Intelligent detection system for hazardous gases
  1. Tez No: 534266
  2. Yazar: ENGİN EŞME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERVET KIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tüm doğal afetler, büyük kazalar ve terör olaylarında müdahale hızlı ve güvenli bir biçimde yapılmalıdır. Arama kurtarma ekiplerinin olay yerine ait bilgileri ve karşı karşıya kalacağı riskleri önceden bilmesi müdahalenin etkin olabilmesi açısından gereklidir. Örneğin, müdahale edilen ortamda oksijen konsantrasyonunu ve herhangi bir yanıcı-patlayıcı gazın konsantrasyonunu ölçmek hayati önem taşır. Tehlikeli gazların varlığının bilinmesi neticesinde müdahale yönteminin değiştirilmesi ve koruyucu donanımın artırılmasıyla kurtarma personelinin sağlığının korunması mümkün olabilecektir. Arama kurtarma birimlerinin ihtiyaç duyduğu cihaz ve teçhizatın modernize edilmesi ve afet olaylarına müdahalelerde verimliliğin yükseltilmesi amacı ile arama kurtarma personellerinin içinde bulundukları fiziksel ortama ait tehlikeli gazlar, oksijen miktarı, ortam sıcaklığı, personelin bayılması vb. verilerin elde edilmesi ve bu bilgilerin kontrol merkezlerine aktarılmasını sağlayacak cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez, özgün olarak afet bölgesine henüz hiç uygulanmamış, yurt içi pazarında rakibi bulunmayan ve günümüz elektronik ve bilgisayar teknolojilerini harmanlayan verimli, yenilikçi ve kararlı bir giyilebilir teknoloji sistemi sunmaktadır. Özellikle arama kurtarma ekipleri için tasarlanan akıllı giysi adı verilen bu sistem, sadece deprem, göçük, yangın gibi afet olaylarda değil aynı zamanda mobil bir cihaz olarak madenler, şehir çöplükleri, katı ve kimyasal atık alanları, fabrika alanları, okul kantinleri gibi tehlikeli gazlarla karşılaşılabilen yerlerde de rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The responses in all disasters, detrimental accidents and terrorism incidents must be performed quickly and reliably. Foreknowing the information about the scene of accident and possible risks is essential for the effectiveness of the responses. For instance, it is vital to measure the concentration of oxygen and any flammable gasses. As a result of the knowledge of the presence of dangerous gases, it will be possible to protect the health of the intervenor by changing the method of response and increasing the protective equipment. There is a need for devices obtaining the data such as immobility of the physical environment, toxic gasses and transferring these data to the control center for the purpose of increasing the productivity in responses to natural disasters and modernizing the equipment and devices that is used by response teams. This thesis presents efficient and innovative wearable technology system that is unrivaled in domestic market and combining the present electronic and computer technologies that has never been implemented to the disaster areas originally. The system which is called smart dress and was especially designed for emergency response teams, can be used not only in fires, earthquakes, wreckages, but also as a mobile device in the places where dangerous gases may be encountered such as in mines, municipal garbage dumps, solid and chemical waste disposal areas, factory areas and school canteens.