Eş eksenli üç borulu ısı değiştiricilerinde nanoakışkan kullanımının sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of nanofluid usage in triple concentric tube heat exchangers
  1. Tez No: 534265
  2. Yazar: KAAN SÜLEYMAN UZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ARSLAN, PROF. DR. HÜSEYİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, bir adet eş eksenli üç borulu ısı değiştiricisinin sayısal analizi gerçekleştirilmiştir. Sayısal çalışmalar ANSYS FLUENT 18.0 ticari programı ile yapılmıştır. Çalışma akışkanı olarak su ve dört farklı türde (Al2O3-su, CuO-su, SiO2-su, ZnO-su) nanoakışkan kullanılmıştır. Çalışmada farklı nanoparçacık hacimsel oranları (%1,0; %2,0; %3,0 ve %4,0) için çözümler tekrarlanmıştır. Sayısal çalışmalar türbülanslı akış şartlarında (3120
Özet (Çeviri)
In this study, numerical analysis of a triple concentric tube heat exchanger wascarried out. Numerical studies were performed with the ANSYS FLUENT 18.0 commercial program. Water and four different types of nanofluids (Al2O3-water, CuO-water, SiO2-water, ZnO-water) were used as working fluids. Different nanoparticle volumetric ratios of nanofluids (1.0%; 2.0%; 3.0% and 4.0%) were used. Numerical studies were carried out under turbulent flow conditions (3120