Hücre görüntülemede alternatif boya olarak tiyazol türevlerininkullanımı ve nanobiyoteknoloji alanında uygulanabilirliğinin araştırılması
Usage of thiazole derivatives as alternative dyes in cell imaging and their applicability in nanobiotechnology
- Tez No: 534354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MALTAŞ ÇAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hızla gelişmekte olan teknolojiyle beraber, insan yaşamını kolaylaştırmak ve daha kaliteli hale getirmek için bilimsel çalışmaların önemi artarak devam etmektedir. Biyoteknoloji, nanoteknoloji gibi tüm alanları içinde barındıran multidisipliner alanlar sayesinde; yeni nanobiyoteknolojik ilaç tasarımları, hücre görüntülemede alternatif boya sentezleri, antibakteriyel, antimikrobiyal bileşiklerin üretimi mümkün olmuştur. Bu tezde tiyazolün floresans özelliklerini inceleyerek tıp, biyokimya ve moleküler biyolojide kromozomların, DNA ve hücrelerin görüntülenmesinde kullanılan boyar maddelere alternatif maddeler olarak kullanılması üzerine çalışmalar yapıldı. Daha önce sentezlenen potansiyel biyolojik aktiviteye sahip tiyazol ve tiyadiazol halkası içeren, ABS-34 ve ABS-40 olarak adlandırılan , 2-amino-5-(piren-1-il)-tiyazol (ABS-34) ve 2-N-metilamino-5-(piren-1-il)-tiyazolün (ABS-40) floresans özellikleri, DNA ve HSA ile etkileşimi araştırıldı. Daha sonra floresent özellik gösteren bu moleküllerin, L-929 fare fibroblast hücreleri ile sitotoksisite çalışmaları ve floresans etkiletleme (hücre görüntüleme) çalışmaları yapıldı. Elde edilen verilere göre ABS-34 ve ABS-40'ün her ikisi de, L-929 hücrelerini ticari bir boya olan DAPI ile aynı dalga boylarında boyayarak konfokal mikroskobu ile 403,7 nm'de hücreleri görüntüledi. XTT analizinden elde edilen sonuçlara göre, 750 µM ve 1500 µM dozlarında hücre canlılıklarının hızlı bir şekilde azalmaya başlamış olduğu görüldü (sırasıyla ortalama % 65 ve % 55). ABS-34 ve ABS-40 moleküllerinin L-929 hücrelerinin üzerindeki doza bağlı etkileri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark gözlemlenmedi. Buna göre düşük toksisite gösteren ABS-34 ve ABS-40'ın hücre görüntülemede akternatif bir boya olarak kullanılabileceği ve bu sonuçların nanobiyoteknolojik yöntemlerle aynı sonucu verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapidly developing technology, the importance of scientific studies continues to make human life easier and better. Thanks to multidisciplinary fields that include all fields such as biotechnology and nanotechnology; new nanobiotechnological drug designs, alternative dye syntheses in cell imaging, antibacterial, antimicrobial compounds were possible. In this thesis, by studying the fluorescence properties of thiazole, studies were carried out on the use of chromosomes as alternative substances to dyes used in imaging of DNA and cells in medicine, biochemistry and molecular biology. 2-amino-5- (pyren-1-yl) -thiazole (ABS-34) and 2-N-methylamino-5- (pyrene-1-yl) -thiazole (ABS-40), which is a so-called ABS-34 and ABS-40 containing thiazole and thiadiazole rings having potential biological activity previously synthesized Fluorescence properties of, interaction with DNA and HSA were investigated. Subsequent cytotoxicity studies and fluorescence enhancement (cell imaging) studies with L-929 mouse fibroblast cells were performed in these molecules, which showed fluorescent properties. According to the data obtained, both ABS-34 and ABS-40 were stained at 403.7 nm with confocal microscopy by staining L-929 cells with the same wavelengths as DAPI, a commercial dye. According to the results obtained from XTT analysis, it was observed that the cell viability started to decrease rapidly at 750 µM and 1500 µM doses (65% and 55% respectively). No significant difference was observed when the dose-related effects of ABS-34 and ABS-40 molecules on L-929 cells were compared. Accordingly, it was observed that ABS-34 and ABS-40, which show low toxicity, can be used as an alternative dye in cell imaging and these results give the same results as nanobiotechnological methods.