Prevalence of cyberbullying among university students (A comparison between Philippines and Turkey)
Üniversite öğrencilerinde siber zorbalığın yaygınlığı (Filipinler ve Türkiye arasında bir karşılaştırma)
  1. Tez No: 534457
  2. Yazar: CHARISSE VITTO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojideki yenilikler, insanların yaşamlarında önemli değişiklikler yapmaktadır. Örneğin, internet kullanımı, insanlara yeni bilgi edinme, dünyadaki insanlarla iletişim kurma ve ilgili görevleri yerine getirme olanağı vermektedir. Ancak, aynı zamanda siber zorbalık için yol açmaktadır. Bu fenomen, teknolojik gelişmelerin kötüye kullanılmasıyla birlikte dünya çapında ortaya çıkan bir problem olan siber zorbalık olarak bilinmektedir. Daha sonra, kültürler arası ve uluslararası perspektiften siber zorbalığın araştırılması, teknolojinin dünya genelindeki insanlar, özellikle de gençler için küresel olarak daha erişilebilir hale gelmesi nedeniyle önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı, siber mağduriyet ve zorbalık davranışlarının Filipinler ve Türkiye'deki üniversite öğrencileri arasındaki yaygınlığı ve durumları açısından karşılaştırılmasıdır. Bu araştırmaya 250 Türk ve 250 Filipinli üniversite öğrencisi katılmaktadır. Çalışmada nicel araştırma tasarımı, özellikle betimsel yöntem kullanılmıştır. Sonuçlar, Türk ve Filipinli üniversite öğrencileri arasında siber zorbalık davranışlarında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Filipinli üniversite öğrencileri, siber mağduriyete daha fazla maruz kalır ve Türk üniversite öğrencilerine göre daha fazla siber zorbalık deneyimleri yaşamaktadır. Ancak, her iki örnekte siber mağduriyet ve zorbalık davranışları yaygın bulunmaktadır. Son olarak, Türk ve Filipinli siber mağduriyeti yaşayanlar ve yapanlar arasındaki siber zorbalığın temel nedenleri ve etkileri benzer olmasını bulunmaktadır. İki farklı ülkeden alınan bu karşılaştırmalı analiz, programlar, kılavuzlar ve eylem planı için ampirik referans sağlayabilir. Bu sayede siber zorbalığın önlenmesine ve farklı kültürel ve kurumsal çevreye sahip siber mağdurlara destek grupları oluşturulmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Innovations in technology has produced significant changes in people's lives. The use of internet, for example, gives people the opportunity to acquire new knowledge, communicate with people around the globe, and convenience to do the respective tasks. However, it also becomes the avenue for bullying online. This phenomenon is widely known as cyberbullying which is a worldwide, arising problem alongside with the misuse of technological advancements. Subsequently, the study of the cyberbullying in a cross-cultural and international perspective is essential as the technology is becoming more globally accessible to the people worldwide, especially to young people. The principal aim of this study is to compare the cyberbullying victimization and perpetration behaviours in terms of its prevalence and instances among university students. There was a total of 250 university students from Turkey and 250 university students from Philippines who participated in this study. Quantitative research design, particularly, descriptive method was used in the study. Results shown that a significant difference in cyberbullying behaviours were found between university students from Turkey and Philippines. University students in Philippines had higher exposure to cyber-victimization and had greater cyberbullying perpetration experiences more than the university students in Turkey. Yet, both cyberbullying victimization and perpetration were found to be prevalent in both samples. Lastly, the primary effects and reasons of cyberbullying on/ among victims from Turkey and Philippines learnt to be similar. This study on the comparative analysis of data from two diverse nations may deliver empirical foundation for programs, guidelines and an action plan that can assist in preventing cyberbullying as well as reinforcing group for cyber-victims in distinctive cultural and institutional backgrounds.