Drenaj sistemlerinin projelenmesinde drenaj debisinin önemi ve bu değerin Gediz Havzası koşullarında bazı meteorolijik değerlere göre hesaplanması
In the planing drainage systems, the importance of draimoge coefficient an the determination of this coeffient according to the some meteorological volues in Gediz Vailey
- Tez No: 718
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı, drenaj sistemlerinin projelen mesinde drenaj debisinin önemi ve bu değerin Gediz Havzası koşullarında bazı meteorolojik değerlere göre hesaplanması- dır. Bu amaçla, araştırma havzasında mevcut 23 yağış gözleme istasyonu ele alınarak bu istasyonların uzun süreli günlük yağışları Briechle (1969, s.l-l0) yöntemi ile değerlendiril meye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar, kararsız akış ko şullarına göre bitkilerin su altında kalabilme süreleri dik kate alınarak değerlendirilmeye çalışılmış ve sonuçta dren derinliklerinin 1.80 m. ve 1.60 m. olması durumunda Ahmetli hariç tüm araştırma alanı için yağış verilerinin analizi ile elde edilen drenaj katsayılarının emniyetle uygulanabileceği, dren derinliklerinin 1.40 m. olması durumunda ise bölgede yetiştirilecek bitkilerin suya dayanımlarının 4 gün ve daha fazla olması durumunda ise emniyetle kullanılabileceği so nucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the planing drainage systems, the importance of drainage coefficient and the determination of this coeffi cient according to the some meteorological values in Gediz Valley,, The aim of this researeh was the determination of drainage coefficient for the purpose of planning a drainage project under prevalent meteorological condition in Gediz Valley. For this purpose the daily rainfall data covering long priods of observetion from 23 meteorological stations in Gediz Valley have been taken into account. To obtain a proper desing discharge from daily rain fall data, Briechle's metod has been used and The results obtained have been evaluated with nonsteadystate drainage formula by considering the influence of the groundwater level on cotton yields. ît has been concluded that if the drain level was. choosen at 1,80-1,60 m. below soil surface, the desing discharge obtained from rain,fallt analysis could be used all over researeh area except Ahmetli region. In case that the drain level was choosen at 1,40 m. below soil surface and the plant to be cultivated in the research area could supporte to the submerged condition more than four days, the some design discharge could be used confidently all over the valley too.