İbn Hamza el-Hüseynî ve el-Beyân ve't-Ta'rîf adlı eseri
Ibn Hamza el-Huseynî and his work el-Beyân ve't-Ta'rîf
- Tez No: 534466
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hadislerin vurûd ve rivayet sebeplerini bilmek, hadislerin doğru anlaşılmasında mühim bir yere sahiptir. Bu konuda yazılmış en önemli eser ise İbn Hamza ismiyle tanınan İbrahim b. Muhammed'in el-Beyân ve't-Ta'rîf adlı eseridir. Bu çalışma ile İbn Hamza'nın ve onun el-Beyân adlı eserinin tanıtılması amaçlanmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“İbn Hamza ve Sebebü'l-Hadîs”başlığıyla ele alınmıştır. Burada; İbn Hamza'nın hayatı, hocaları, öğrencileri ve eserleri üzerinde durulmuş; sebebü'l-hadîs ile ilgili kavramlar incelenmiş ve sebebü'l-hadîs konusunda kitap yazan âlimler ile eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölüm,“el-Beyân'ın Tetkiki”başlığıyla, eserin çeşitli yönlerden incelenmesine ayrılmıştır. Öncelikle eser, genel özellikleriyle tanıtılmış sonra da eserin muhtelif baskıları hakkında bilgi verilmiştir. Yine bu bölümde; el-Beyân'ın tasnif usulü üzerinde durulmuş, kaynakları tespit edilmiş ve İbn Hamza'nın bu kaynaklardan nasıl yararlandığı araştırılmıştır. Ayrıca müellifin eserine aldığı hadislerle ilgili yaptığı değerlendirmeler ve açıklamalar da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Knowing the reasons of arrival and narration of hadiths is important for understanding these hadiths. The most remarkable work written on this topic is el-Beyân and 't-Ta'rîf of Ibrahim b. Mohamad who is known as Ibn Hamza. The goal of our study is to introduce Ibn Hamza and his work, el-Beyân. Our study includes two sections. The title of the first section is“Ibn Hamza and Causes of Hadîth”. This section includes an investigation of the life, hodjas, students and works of Ibn Hamza, convepts related to causes of hadiths and information on scholars who have written books on esbâbı vurûdi'l-hadith. The second section, titled“A Study of el-Beyân”, includes the study of the work in several respects. We first introduced the book with its general features and presented information on various prints of the book. Again in this section, we analyzed classification style of el-Beyân, identified its resources and studied how Ibn Hamza used these resources. We also studied the evaluations and explanations on the hadiths that the author gave place in his book.