Elajik asit, gallik asit, kafeik asit ve gümüş sülfadiazinin kan kültürlerinden izole edilen kandida türleri üzerindeki in vitro etkisinin flukonazol ile karşılaştırılması
In vitro effects of ellagic acid, gallic acid, caffeic acid and silver sulfadiazine on the candida species isolated from blood cultures and comparison with fluconazole
  1. Tez No: 534640
  2. Yazar: RABİA KAVUŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMASTI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ. Bu çalışmada; fenolik asit türevlerinden elajik asit, gallik asit ve kafeik asit ile gümüş sulfadiazinin kandida türleri üzerindeki antifungal etkinliklerinin araştırılarak flukonazol ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM. Çalışmada farklı hastaların kan kültürü örneklerinden izole edilmis¸ 30 kandida kökeni (8 C.albicans, 8 C.parapsilosis, 8 C.tropicalis, 4 C.glabrata ve 2 C.krusei) ile standart bir C.krusei kökeni (ATCC 6258) kullanılmıştır. Antifungal etkinliğin belirlenmesi için mikrodilüsyon ve disk difüzyon testleri kullanılmıştır. BULGULAR. MİK 50 değerlerine göre gümüş sülfadiazin tüm kökenlere düşük MİK değerlerinde (0,78-1,56 µg/ml) etkili bulunmuş; flukonazol ise C.krusei dışındaki tüm kökenler üzerinde benzer etki (MİK değerleri 0,78-3,125 µg/ml) göstermiştir. Elajik asit denediğimiz kökenlerin çoğuna etkili bulunmuştur. Elajik asit için MİK değerleri C.krusei ve C.glabrata için 0,78 µg/ml, C.parapsilosis için 3,125 µg/ml, C.tropicalis için 0,78-50 µg/ml ve C.albicans için 1,56-50 µg/ml bulunmuştur. Gallik asit ve kafeik asit ise ancak belirli kökenlere sınırlı olmak üzere düşük seviyede etkinlik gösterebilmiştir. SONUÇ. Elde ettiğimiz sonuçlara göre gümüş sülfadiazin, flukonazol ve elajk asit kandida türlerine yüksek düzeyde etkili bulunmuş, gallik asit ve kafeik asit ise düşük seviyede ve sınırlı etkinlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. In this study; it is aim to investigate by comparing with flukonazole the antifungal effects of phenolic acid species ellagic acid, gallic acid, caffeic acid and silver sulfadiazine on candida species. METHODS. In the study, it is used the 30 candida strains (8 C.albicans, 8 C.parapsilosis, 8 C.tropicalis, 4 C.glabrata and 2 C.krusei) isolated from blood cultures of diffirent patients and a standard C.krusei strain (ATCC 6258). For determaning antifungal activity microdilution and disc diffusion tests are used. RESULTS. According to MIC-50 values, silver sulfadiazine is found effective at low MIC values (0,78-1,56 µg/ml) for all strains and also fluconazole showed similar effect (MIC values 0,78-3,125 µg/ml) on all strains except C.krusei. Ellagic acid, is found effective for most of the strains we have tried. For ellagic acid, MIC values are found 0,78 µg/ml for C.krusei and C.glabrata, 3,125 µg/ml for C.parapsilosis, 0,78-50 µg/ml for C.tropicalis and 1,56-50 µg/ml for C.albicans. Gallic acid and caffeic acid are able to exhibit only at low level and limited activity to certain strains. CONCLUSION. Depend on our experiments; silver sulfadiazine, fluconazole and ellagic acid are found to be highly effective against the candida strains we tried and also gallic acid and caffeic acid showed low level and limited efficacy.