Elektronik atıklarda değerli ve ağır metal analizi
Valuable and heavy metal analysis in electronic wastes
- Tez No: 534642
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada günümüz elektronik teknolojisinin hızlı gelişiminin ve dönüşümünün bir sonucu olarak ortaya çıkan elektronik atıkların (e-atık) ihtiva ettiği değerli ve ağır metaller analiz edilmiştir. Yaygın kullanılması ve hızlı dönüşümü nedeniyle telefon kartları ve bilgisayar CPU'ları üzerinde analiz işlemi yapılmıştır. Numunelerin analizlerinde Dalga Boyu Dağılımlı X-Işını Flüoresans (WDXRF), X-Işını Kırınımı (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile bütünleştirilmiş Enerji Dağılımı X-ışını (EDX) analiz sistemi kullanılmıştır. Ek olarak, numunelerin durumunu inceleyebilmek için SEM görüntüleri de alınmıştır. Numuneler analiz işlemleri için sınıflandırıldıktan sonra öğütme işlemi gerçekleştirilmiştir. Öğütme işlemi için e-atıklar uygun kesici makasla 3-5 mm boyutlarında kesilmiş ve Mekaniksel Öğütme (MÖ) cihazında öğütülmüştür. Öğütme işleminden sonra toz haline gelmeyen e-atıklar tekrar preslendikten sonra ikinci kez Mekaniksel Öğütme işlemi yapılmıştır. Yapılan analizlerde değerli ve ağır metal varlığı tespit edilmiştir. E-atıklarında tespit edilen ağır metallerin olası çevresel zararları açıklandı. Ek olarak, E-atıklarda tespit edilen değerli metallerin ekonomik getirisi dikkate alınarak geri dönüşümün önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the precious and heavy metals in the electronic wastes (e-waste) occurring as a result of the rapid development and transformation of today's electronic technology have been analysed. Due to its widespread use and fast conversion, it has been done the analysis of the phone cards and computer Central Processing Units (CPU). Wavelength Distributed X-Ray Fluorescence (WDXRF), X-Ray Diffraction (XRD) and Energy Distribution X-ray analysis (EDX) system integrated to a Scanning Electron Microscope (SEM) were used in the analysis of samples. In addition, SEM images were taken to examine the status of the samples. After the samples were classified for analysis, the milling was carried out. For the milling process, e-wastes were cut to size 3-5 mm with suitable cutting scissors and milled in Mechanical Grinding (MG). After the grinding, the non-powdered e-wastes were re-pressed and the mechanical grinding was performed for the second time. Made in analysis, the presence of valuable and heavy metals was detected. The possible environmental damage of the heavy metals detected in E-wastes was explained. In addition, the importance of recycling was emphasized by taking into account the economic returns of the precious metals determined in E-waste.