Türkiye'de cam uçurum' olgusunun incelenmesi: Özel şirket çalışanları üzerine bir araştırma
The investigation of glass cliff phenomenon in Turkey: A survey on private company employees
- Tez No: 534655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın temel amacı cam uçurum olgusunun Türkiye'deki özel sektör çalışanları üzerindeki etkilerini incelemektir. Normal koşullarda çekici olan üst düzey yöneticilik pozisyonu şirketin kriz döneminde ya da işlerin kötüye gittiği dönemlerde erkek yönetici adayları açısından cazibesini kaybetmektedir. Bu dönemlerde riskli hale gelen üst düzey yöneticilik pozisyonuna kadınların atanması durumuna cam uçurum adı verilmektedir. Araştırma Türkiye'deki farklı sektörlerden farklı pozisyon ve yaşlardaki çalışanlara anket yoluyla uygulanmıştır (N=240). Bu çalışmada, boşalan bir üst düzey yöneticilik görevi için bir erkek ve bir kadından oluşan iki adaydan her biriyle ilgili 9 sorudan oluşan yetenek, uygunluk ve güven boyutlarını içeren bir test katılımcılara sorulmuştur. Katılımcılardan her bir aday için şirketin olumlu ve olumsuz performans gösterdiği iki senaryoyla, sırasıyla erkek aday ve kadın aday için değerlendirme yapılması istenmiştir. Araştırmada; 1) Katılımcılar tercih yaparken, olumsuz performans koşullarıyla kıyaslandığında olumlu performans koşullar altında erkek yönetici adayları için daha fazla tercihte bulunurlar mı? 2) Katılımcılar, olumsuz koşullar altındaki kadın adayı olumlu koşullar altındaki kadın adaydan daha fazla tercih ederler mi? 3) Erkek katılımcılar kadın katılımcılara göre kadın yönetici adayını olumsuz performans döneminde daha fazla tercih ederler mi? Başka bir ifadeyle, onlar kadın adayları cam uçuruma sürükler mi? sorularına yanıt aranmıştır. Analiz sonuçları: 1) Katılımcılar erkek yönetici adayını olumsuz performanstan ziyade olumlu performans döneminde daha fazla tercih etmiştir. 2) Katılımcılar kadın yönetici adayını da olumsuz performanstan ziyade olumlu performans döneminde daha fazla tercih etmiştir. Dolayısıyla cam uçurum olgusu desteklenmemiştir. 3) Olumsuz performans döneminde kadın yönetici adaylarını kadın katılımcılar erkek katılımcılara göre daha fazla tercih etmiştir. Bu çalışma özel şirket çalışanları üzerindeki cam uçurum algısını araştıran ilk Türkçe çalışma olma özelliğiyle literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine of the glass cliffs phenomenon on private sector workers in Turkey. The senior managerial position, which is attractive to normal conditions, loses its attractiveness in terms of male executive candidates in times of crisis or in times of business deterioration. In this period, the risk of appointment of women in the senior management position is called the glass cliff. The survey was conducted through questionnaires to employees in different positions and ages from different sectors in Turkey (N=240). Participants were asked to evaluate male candidates and female candidates, respectively, in two scenarios where the company performed positively and negatively for each candidate. In this research, 1) Do participants show a greater preference for male manager candidates in positive circumstances than under adverse circumstances? 2) Do participants have a greater preference for female manager candidates under adverse circumstances than under positive circumstances? 3)Do male participants have a greater preference for female manager candidates than the female participants? In other words, do they lead female candidates to the glass cliff? these questions have been searched answer. The results of the analysis: 1) Participants preferred the male executive candidate more than negative performance in the positive performance period. 2) Participants also preferred women executive candidates more than negative performance during the positive performance period. Therefore, the glass cliff phenomenon is not supported. 3) During the negative performance period, female executives preferred female executives more than male participants. This research aims to contribute to the literature by being the first Turkish study to investigate the glass cliff perception on private company employees.