Grafik tasarımın yeni görsel dilinin şekillenmesinde 'bilgisayar tekniklerinin etkileri'
The Influence of computer techniques on the shaping of graphic design new visual language
- Tez No: 53474
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Grafik tasarım, insan belleğinde oluşan mesajları, teknolojiyle birlikte görsel biçimlere dönüştürerek çağlar boyunca bireyler arası iletişime ve toplumun bilgilenmesine yardımcı olmuştur. Bu toplumsal gelişime paralel olarak tasarımcı da yeni görsel dil konusunda yenilikçi arayışlara yönelmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte tasarıma uygun yazılımların üretilmesi ve grafik ekranların gelişimiyle bilgisayar, tasarım alanında kullanıma girmiştir. Tüm tasarım aletlerini masa üstüne taşıyarak, tasarımcıya sonsuz sayıda biçimlendirme olanağı vermiş, bilgi işleme, bilgi aktarmada, farklı yöntemlerle, bugünün yöntemini ve dilinin geliştirmesine neden olmuştur. Bugün görüntü sayısal olarak kodlanarak görselleştirmektedir. Görüntü üretiminin geçirdiği bu evrim, günümüzün sanat anlayışını da değiştirmiştir. Yeni teknoloji sayesinde güçlenen tasarımcı bugünün görme biçimleriyle uyumlu tasarımlarında, mesajın iletişim süreci için cesur renklerle enerjik görüntülerin üzerine yerleştirdiği yazı karakterleri ve çizimlerini, deneysel tarzla birleştirerek, yeni tasarım yöntemlerine ve toplumsal kültürün gelişimine basamak oluşturmaktadır. Bugün tasarımcılar bilgisayarın kültürel üretim ve tüketim çağında önemli bir dönüm noktası olduğunu savunmakta ve kendi işini, kendin yap diyen teknoloji sayesinde, şimdiye kadar başka kişilerin de yardımıyla tamamladıkları işlerini, tek başlarını yapabilmektedirler. Metinle grafiği istediği gibi birleştirip, baskıdan önce tram açılarını belirleyerek, belgeleri elektronik olarak saklayabilmektedirler. Teknolojinin getirdiği sonsuz olanaklarla, programların güçlü olması dönem dönem tasarımda farklı düşünceler oluşturmuştur. Ancak hiç bir bilgisayarın, tasarımcının ve tasarımın yerini tutamayacağı göz önüne alındığında her zaman tasarım gücüne ve onu kullanacak birine gereksinim duyulacağı açıktır. Bu araştırmada bugünkü dijital grafik tasarıma basamak oluşturan, onu bugüne kadar getiren teknolojik gelişmelerden yola çıkılarak, bilgisayarın grafik tasarımına girişi, kişisel bilgisayarın olanakları, yarattığı düşünceler ve grafik tasarımının geçirdiği aşamalar incelenmiştir. VIIIBirinci bölümde, çağdaş grafik tasarımda sanat hareketleriyle beraber yeni arayışların günümüze kadar olan dönemi incelenerek, bilgisayarın tasarım alanını giriş nedenleri belirlenmiştir. İkinci bölümde, bilgisayar kullanan tasarımcıların, tasarımcı kimlikleri, bilgisayarda tasarım süreçleri ve bilgisayarın tasarım alanında işlevinin ne olacağına ilişkin görüşlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, çağdaş grafik tasarımda bilgisayar tekniklerinin yöntem olarak kullanılmasının temel tasarım mantığına ve tasarımcı kimliğine getirdiği yeni boyutlar araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, grafik tasarım sürecinde işletim sistemleri ve uygulama programlarında gerekli olan teknik bilgilere yer verilerek üç ana başlık altında bilgi girişi, uygulama, bilgi çıkışı olarak incelenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Graphical design became an important item for communication of people and information of society by converting the message into visual forms thanks ta technologica improvements. Parallel to the social development, designers have been seeking new visual languages. The ceration of the software suitable for designing and the production of graphic screens put the computer at the disposal of the designers. By the way, designer has found opportunity to use infinite number of options with all designing instruments under control of his/her fingertips. It also helped the development of today's methods and language by utilizing various methods. Images are visualized by assigning numeric codes. Such improvement has changed today's understanding of art. Designer, having armed with the new technology, provides the ground to new design methods and development of society by placing letters on illustrations and using challenging colors on effective images. The designers today say that the computer is a significant milestone in this cultural production and consumption area. The designers can do their job with the aid of the computer instead of receiving help from others as was the case during non-computerized designing period. They can combine the text and graphics as they want and having entered tram angles prior to printing, can save the document. The design has changed from time to time as the computers have become more effective providing infinite opportunities to the user. Considering that the computers can not fully substitute the user, there is an evident need to a user with designing ability. This study evaluates the introduction of the computers in graphic design, opportunities made available by computer and the phases of the development in the graphic design in view of the technological improvements which costitute grounds for today's digital designing.First section evaluates the artistic tendencies in the modern graphic art as well as the improvement of the new trends up to today. It also gives the reasons for introduction of the computers into the graphic design. Second section deals with the designing capabilities of the designers using computer aided design sofware as well as design process and functional use of the computers. Third section determines the new dimensions and opportunities imposed by computer aided design utilized within modern graphic design on design logic and designing capabilities. Fourth section gives the technical information needed by the operating systems and the applications within the graphic design process. The contents are given under three headings namely, data input, process and data output. XI