18. yüzyıl şer'iyye sicillerinde yer alan 246 No'lu muhasebe defterine göre Eyüp vakıfları (1769-1773)
According to the accounting book Numbered 246 in the 18th century sharia records Eyup waqfs (1769-1773)
- Tez No: 534782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, vakıf muhasebesi kayıtlarından hareket ederek belirli bir bölgede ve belirli bir zaman aralığında Osmanlı vakıflarının mali durumlarına odaklanmış, vakıfların iktisadi açıdan yaşadıkları zorluklar karşısında mali durumlarının nasıl etkilendiğini ve bu zorluklar karşısında nasıl refleksler gösterdiklerini tespit edebilmeyi amaçlamıştır. Araştırma sonucunda vakıfların dönemsel olarak elde ettiği muaccele gelirlerinin ve vakıf görevlilerinin ücretlerinin ödenmesinde takip ettikleri usulün (rakabe usulü), ortaya çıkan bir zararı tazmin etmekte oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study that based on Ottoman waqfs the accounting records centers on the financial situation of the Ottoman waqfs in a certain region and at a certain time period and aims to determine how the financial situation of waqfs is affected by the economic difficulties and what are reflexes of waqfs in the face of these difficulties. In consequence of the research, it was determined that waqf's periodically attained muaccele revenues and rakabe method; i.e. the payment procedure of the waqf officials and the muaccele revenues are quite effective in compensate for a damage.