An actor model based platform for developing context-aware applications
Durum farkında uygulamalar gelı̇ştı̇rmek ı̇çı̇n aktör model tabanlı yazılım platformu gerçekleştı̇rı̇lmesı̇
- Tez No: 534811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÇELİKKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN KURTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanan uygulamalar, haberleşme ağları ile birbirlerine bağlı makineler yardımıyla farklı türden verileri toplayıp bunları işlemektedir. Bu olgu, Nesnelerin İnterneti olarak da adlandırılmaktadır. Üretilen veriler, sürekli değisen ve açık çevresel şartlar içerisinde durumsal temeldeki uygu- lamalarr tarafından işlenmektedir. Bir bilgi parçası, eğer yorumlanırsa durumsal veri olarak kabul edilir, aksi takdirde sadece çevre hakkında bir veridir. Bu tezin amacı uygulama geliştiricilerin hızlı ve kolay bir şekilde durum farkında uygu- lamalar yapmaları için bir altyapı platformunun tasarımını ve gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Platform, işletim sisteminden esinlenilerek katmanlı mimari olarak tasarlanmıştır. Platform uygulama geliştiricilere veri toplanması, saklanması ve yönetimi gibi hizmetler sunarak kolaylık sağlamaktadır. Platformun servislerini gerçekleştirmek üzere Aktör modeli işlemsel model olarak seçilmiştir. Aktör mod- eli, sistem bileşenlerinin nasıl davranması ve birbirleri arasında etkileşime girmesi gerektiğini net bir şekilde tanımlamakta ve modern bir sistemin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde imkanlar sunmaktadır. Platform, işlevlerini aktör olarak tanımlanan servisleri sayesinde sağlar. Temel olarak, Güvenlik ve Gizlilik, Ku- ral, Veri Yönetim, Uyarı ve Bildirim servislerinden oluşur. Platform, uygula- malara ve veri sağlayıcalara platform ile iletişime geçebilmeleri için iki adet arayüz sağlar. Uygulamalar platform ile etkileşime girmek için RESTful arayüzü veya hazır kütüphaneyi kullanabilir. Kimlik denetimi JSON Web Tokens aracılığı ile sağlanır ve yetkilendirme rol tabanlı erişim kontrolü prensipleriyle sağlanır. Plat- form, kullanıcı, veri sağlayıcı ve uygulama kaydı gibi yönetimsel işler için web arayüzü ile birlikte sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Applications using Information and Communication Technologies are collect- ing and processing a diverse range of data using networks of machines connected to each other through communication networks. This phenomenon is captured in the term Internet of Things. In an open, dynamic and continuously chang- ing environment, generated data must be interpreted by the applications on a contextual basis. A piece of information is considered context data only if it is interpreted; otherwise, it is simply information belonging to an environment. The goal of this thesis is to present the design and implementation of an infrastruc- ture platform to facilitate application developers' rapid and easy development of context-aware applications for various domains. The platform is inspired from an operating system and modeled using a layered architecture. The platform relieves the application developers from doing tasks such as data collection, storage and management. Actor Model is chosen as the computational model to implement platform services, and a viable alternative to meet the needs of demanding mod- ern systems. It defines how the systems components should behave and interact with each other. The platform offers its functions as services implemented using Actors. The core services are Security and Privacy, Rule, Data Management and, Alarm and Notification. The platform provides two interfaces to applications, and data providers to communicate with the platform. Applications can use either a RESTful interface or an application programming library when interacting with the platform. Authentication is provided via JSON Web Tokens and for authoriza- tion, a simple Role based access control is used. The platform is furnished with a web interface for administration tasks such as registering users, applications and data providers.