Smart fire monitoring system based on internet of things
Nesnelerin interneti teknolojisine dayalı akıllı yangın algılama sistemi geliştirilmesi
- Tez No: 534870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHİM KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yangın, çok zararlı olan doğal afetlerden biridir. Yangınlar çoğunlukla elektrik kaçağı, gaz kaçağı, ihmal vb. gibi öngörülemeyen durumlardan kaynaklanır. Katı, sıvı veya gaz maddelerin kontrolsüz yanmasıyla tutuşurlar. Alev, yüksek sıcaklık ve nem ateşin sonuçlarıdır. Bir odada başlayan bir yangının üç dakika içinde tüm odaya yayıldığı gözlemlenmiştir. Geç müdahale edilen yangınlar mal ve can kaybına neden olabilir. Bundan dolayı erken müdahale çok önemlidir ve bir yangın meydana geldiğinde mümkün olduğunca çok çabuk tespit edilmeli, insanlar tahliye edilmeli ve yangına müdahale edilmelidir. Yangınları tespit etmek için erken yangın algılama sistemleri kullanılmaktadır. Sıcaklık, alev ve duman sensörleri içeren bu cihazlar yerleşim yerlerine yerleştirilir ve yangın algılandığında sistem alarm verir. Kullanılmakta olan mevcut konvansiyonel yangın izleme sistemleri, insanları uyarır, itfaiyeyi çağırır ve varsa yangın müdahale sistemini başlatır. Ancak bu cihazlar yangınların hangi noktada başladığını göstermez. Bu nedenle, yangının çıktığını hızlıca tespit edebilen ve konumunu da gösterebilen bir yangın algılama sistemi kullanmak çok önemlidir. Bu çalışmada, yangını, sıcaklık, nem, duman, gaz sensörleri yardımıyla erkenden tespit edebilen, verimli ve düşük maliyetli Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı akıllı yangın izleme sistemi önerilmiştir. Sistem yangını algıladığında kendi üzerindeki ve diğer cihazlardaki buzzerlar ve merkezi kontrol birimindeki alarm ile uyarı verirken aynı zamanda itfaiyeyi ve önceden tanımlanmış kullanıcıları da mobil telefon üzerinden bilgilendirir.
Özet (Çeviri)
Fire is one of the natural disasters which is very harmful. Fires mostly are caused by unforeseen situations such as electric leakage, gas leakage, neglection, etc. They are ignited by uncontrolled combustion of solid, liquid or gas substances. Flames, high temperature, and humidity are results of the fire. Moreover, a fire was observed to spread to the entire room within three minutes. So, when a fire occurs, it must be identified as quickly as possible, people must be evacuated, and the fire must be intervened. Late extinguished fires could cause loss of property and life. Therefore, early intervention in fires is essential. According to this, early fire detection systems are used to detect fires. For this reason, temperature, flame and smoke sensors are placed in settlements, and the system gives an alarm when a fire breaks out. Current conventional fire monitoring systems warn for the people, call the fire brigade, and initiate fire extinguishing system after detecting a fire. Unfortunately, they don't provide location information where the fire starts. Therefore, using a fire detection system which can identify fire on its first stages and show the fire location is very important. In this thesis, an Internet of Things (IoT) based smart fire monitoring system including temperature, humidity, gas and flame sensors is proposed to identify fire efficiently and cost-effectively. The system is not only detecting fire and alarming, but also it informs both the fire department and predefined users when a fire breaks out.