ZigBee ve IoT kullanarak ev otomasyon sisteminin geliştirilmesi
Development of home automation system using ZigBee and IoT
- Tez No: 705082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KARACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) hızlı ilerlemesi, hayatı her yönden daha kolay ve basit hale getirmiştir. Günümüzde nesnelerin interneti dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu insan otomatik sistemleri geleneksel manuel sistemlere tercih etmektedir. Nesnelerin İnterneti, insanların günlük yaşam kalitesini iyileştirmek, ekonomi ve toplum üzerinde net bir etkiye sahip olmak amacıyla birçok harika uygulamaya sahiptir. En iyi, en önemli ve en etkili Nesnelerin İnterneti uygulamaları arasında akıllı ev veya ev otomasyon sistemleri gelmektedir. Bunun yanı sıra, akıllı ev arayanların sayısı her geçen gün artmakta ve artık daha fazla şirket akıllı ev hizmetleri sunmakla ilgilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, evi gerçek zamanlı olarak uzaktan kontrol etmek ve izlemek için düşük maliyetli bir ev otomasyon sistemi geliştirmektir. Bu amaçla, Arduino, Raspberry Pi, ZigBee ve IoT kullanarak dört düğümden oluşan bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sistemde, voltaj, akım, duman, gaz, sıcaklık ve nem seviyesi, yangın ve ışık durumu gibi bilgiler uzaktan izlenebilmektedir. Bunun yanı sıra, evin ana gücü, klima, ısıtıcı, TV ve buzdolabı uzaktan kontrol edilebilmektedir. Gerçekleştirilen deneysel çalışma sonuçlarına göre tasarlanan sistemin Web ve Android temelli uygulamalar aracılığıyla dünyanın her yerinden gerçek zamanlı olarak izleme ve kontrol işlemini başarılı bir şekilde yerine getirdiği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Ev otomasyon sistemi, Akıllı ev, Zigbee, Nesnelerin İnterneti (IoT), Raspberry Pi, Arduino
Özet (Çeviri)
The fast progress of the Internet of Things (IoT), has made life easier and simpler in all aspects. Nowadays internet of things widely used around the world, most people prefer the automatic systems over the traditional manual systems. The Internet of Things aims to make things to be connected with anyone, anything, at anywhere and anytime in a perfectly, using any network, path, and any service. Internet of Things has many great applications which purpose is to improve the quality of people's daily life and have a clearly impact on the economy and society. One of the best and most important and effective internet of things applications is smart home or home automation systems, the number of people searching for smart homes always increases, also more companies are now interested in providing smart homes services. The purpose of the proposed project is to develop a home automation system using ZigBee and IOT technology to control and monitor the home remotely in real time, as well as used Raspberry Pi to acts as a responsible server to connect the system with the cloud, also for monitor and control the system. In additional, the system proposed provides the necessary protection to house for fire detection and alarm when there is a gas or smoke leak, and monitor if the current is stable or high, and voltage is low or high of the home.It has been observed that the system designed according to the results of the experimental study successfully performs real-time monitoring and control from all over the world through Web and Android-based applications. KEYWORDS:Home automation system, Smart home, Zigbee, Internet of Things (IoT), Raspberry Pi