Investigating the design, development, and evaluation of a high-tech Alternative and Augmentative Communication (AAC) application for communication needs of individuals with Autism Spectrum Disorders
Otizm Spektrum Bozukluğu tanili bireylerin iletişim gereksinimlerine yönelik, bir ileri teknoloji Alternatif Destekleyici İletişim Sisteminin tasarlanmasinin, geliştirilmesinin ve değerlendirilmesinin araştirilmasi
- Tez No: 534876
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 314
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) iki temel belirtisi olan nörogelişimsel bir bozukluktur. Bu iki belirti, (i) bireylerde sosyal iletişim ve etkileşim eksikliği ve (ii) tipik olmayan istenmeyen davranışların gözlemlenmesi durumudur. Bu durumlarla başa çıkmak için, Alternatif ve Destekleyici İletişim Sistemler (ADiS) gibi farklı sağaltım yöntemleri OSB' li bireylere iletişim becerisi öğretmek için kullanılmaktadır. Mobil teknolojilerdeki gelişmelerle birlikte, ileri teknoloji ADiS sistemleri özel eğitim uygulayıcıları tarafından iletişimi iyileştirme aracı olarak kullanılmaya başlamıştır. Özel eğitim alan yazınında ileri teknoloji ADiS kullanımına yönelik birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak ADiS sistemlerinin tasarım gereksinimlerini öğretim materyali tasarım perspektifiyle inceleyen sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, OSB'li bireylere iletişim becerisi kazandırmaya yönelik bir mobil uygulamanın tasarlamasının, geliştirilmesinin ve değerlendirilmesinin araştırılmasıdır. Çalışmada içerisinde farklı araştırma desenleri bulunan tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sürecinde, (i) ADiS uygulamalarının tasarım ilkeleri ve (ii) bu ilkelere göre tasarlanmış bir ADiS uygulamasının işlevsel iletişime olan etkisiyle ilgili iki boyutta veri toplanmıştır. Tasarım ilkelerini ortaya koymak için özel eğitim öğretmenleri ve alan akademisyenleri ile odak grup görüşmesi ve uzman değerlendirme çalışmaları yapılmıştır. Araştırma sonucunda mobil uygulamanın işlevselliğine, esnekliğine, kullanılabilirliğine ve görünümüne yönelik bazı tasarım ilkelerine ulaşılmıştır. Bu tasarım ilkeleri temel alınarak üç özyineleme süreci sonunda EBA (Engelleri Birlikte Aşalım) adında bir ADiS uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama, Resim Değiş-Tokuşuna Dayalı İletişim Sistemi (PECS) protokollerinde yer alan öğretim stratejileriyle birlikte üç OSB'li çocuk tarafından kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda, EBA'nın işlevsel iletişimi ve OSB'li bireylerin ifade edici dil becerisi gelişimini desteklediğine yönelik pozitif bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a type of neurodevelopmental disorder that has two core symptoms; (i) absence of social communication and interaction, and (ii) presence of atypical behaviors. To deal with these symptoms, different treatment approaches such as Alternative and Augmentative Communication (AAC) are used for teaching communication skills to individuals with ASD. With the advancements in mobile technologies, practitioners in special education started to use high-tech aided AAC systems for communication treatments. A variety of high-tech AAC systems were investigated in the special education literature. However, limited number of studies focused on the design requirements of AAC systems from the instructional material design perspective. In this regard, the purpose of this study is to investigate the design, development, and evaluation of a high-tech AAC application for communication needs of individuals with ASD. A design based research framework including multiple research methods was employed in the present study. Two types of data were collected throughout the process related to (i) the design specifications of AAC applications and (ii) the effectiveness of an AAC application on functional communication, which was designed depending on these specifications. In order to reveal the design specifications of the AAC applications, a focus group study, and two expert reviews were conducted with special education teachers and academicians in the field. Results indicated several design specifications referring to the functionality, flexibility, usability, and appealing of the mobile application. Based on these design specifications, an AAC application named EBA which stands for the Turkish expression“Engelleri Birlikte Aşalım”(Lets Overcome the Obstacles Together) was developed after three iteration process. The EBA was applied with the instructional strategies of Picture Exchange Communication System (PECS) protocols to three children with ASD in the evaluation phase. The findings indicated that the EBA is an effective high-tech AAC application in facilitating functional communication and requesting skills of individuals with ASD.