A trilevel r -interdiction multi-depot vehicle routing problem with depot protection and customer selection
Depo koruması ve müşteri seçimi ile üç seviyeli çok depolu araç rotalama problemi
  1. Tez No: 534891
  2. Yazar: MIREHSAN HESAM SADATIZAMANABAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ AKSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tedarik zinciri ağlarında kritik tesislerin korunması, Yöneylem Araştırması topluluğunda artan ilgi çekmektedir. Kritik tesisler köprüler, demiryolları, terminaller, hastaneler, elektrik santralleri ve ulaşım merkezleri gibi fiziksel varlıklar anlamına gelmektedır. Bu çalışmada, çok depolu bir araç yönlendirme ağındaki en kritik depoların belirlenmesi için üç seviyeli bir optimizasyon problemi ortaya konmuştur. Sorun, saldırgan olarak belirlediğimiz rakip bir ajan tarafından mevcut bir ağdaki sınırlı sayıda depoyu korumasına ihtiyaç duyan savunucunun bakış açısına göre“savunma-saldırganı-savunucusu”oyunu olarak modellenmiştir. Saldırganın amacı, onarımın ötesinde belirli sayıda korunmasız depoları yok ederek bu ağda en fazla aksamaya neden olmaktır. Bu soruna üç seviyeli r-interdiction seçici çok depolu araç rotalama problemi (3LRI-SMDVRP) diyoruz. Savunucu, hangi depoları koruyacağına karar veren üst düzey sorundaki karar vericidir (ULP). Orta seviye probleminde (MLP), saldırgan korunmasız olanlar arasında müdahale etmek için r tane depo seçer. Son olarak, alt seviye probleminde (LLP), karar verici yine araç rotalarını optimize eden ve böylece depo müdahelelerinin ardından hangi müşterilere hizmet edileceğini seçen savunmacıdır. Sorunun her üç düzeyi de, üç maliyet bileşeninden oluşan özdeş bir amaç işlevine sahiptir. (i) Araçların işletme veya iktisap maliyeti. (ii) Araçların katlandığı seyahat maliyeti. (iii) Memnun olmayan müşteri talebi nedeniyle taşeron maliyeti. Savunucu, saldırganın maliyet en üst düzeye çıkarmaya çalışırken, bu maliyet en aza indirmeyi amaçlar. Bu üçlü ayrık optimizasyon problemine bir çözüm yaklaşımı olarak, ULP ve MLP için akıllı kapsamlı numaralandırma için başvuruyoruz. LLP için, VND-TSH tekniklerini birleştiren bir karma metaheuristik yöntem uyguluyoruz. Sonuçlarımız literatürde bulunan standart MDVRP test örneklerinden sentetik olarak oluşturulan bir 3LRI-SMDVRP örneği üzerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The protection of critical facilities in supply chain networks attracts increasing attention in the OR community. Critical facilities refer to physical assets such as bridges, railways, terminals, hospitals, power stations, and transportation hubs among others. In this study we introduce a trilevel optimization problem for the determination of the most critical depots in a multi-depot vehicle routing network. The problem is modelled as a 'defender-attacker-defender' game from the perspective of the defender who needs to protect a limited number of depots on an existing network against interdiction by an adversary agent whom we designate as the attacker. The attacker's objective is to inflict the maximum disruption on this network by annihilating a certain number of unprotected depots beyond repair. We refer to this problem as the trilevel r-interdiction selective multi-depot vehicle routing problem (3LRI-SMDVRP). The defender is the decision maker in the upper level problem (ULP) who decides which depots to protect. In the middle level problem (MLP), the attacker chooses r depots to interdict among the unprotected ones. Finally, in the lower level problem (LLP), the decision maker is again the defender who optimizes the vehicle routes and thereby selects which customers are to be served in the wake of the depot interdictions. All three levels of the problem have an identical objective function which is comprised of three cost components. (i) Operating or acquisition cost of the vehicles. (ii) Traveling cost incurred by the vehicles. (iii) Outsourcing cost due to unsatisfied demand of customers. The defender aspires to minimize this objective function while the attacker tries to maximize it. As a solution approach to this trilevel discrete optimization problem, we resort to smart exhaustive enumeration for the ULP and MLP. For the LLP we implement a hybrid metaheuristic method combining Variable Neighborhood Descent and Tabu Search heuristic (VND-TSH) techniques adapted to the selective multi-depot VRP. Our results are obtained on a set of 3LRI-SMDVRP instances that are synthetically constructed from standard MDVRP test instances existing in the literature.