Kateter ilişkili hastane enfeksiyonlarında sık karşılaşılan biyofilm oluşturan bakterilerde, biyofilm ilişkili antibiyotik direncinin araştırılması
Investigation of biofilm related antibiotic susceptibilities of bacteria frequently isolated from catheter related hospitalinfections
  1. Tez No: 534912
  2. Yazar: FULYA BAYINDIR BİLMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hastaneye yatıs sürecinde tanı ve tedavi amaçlı kullanılan yabancı cisimlerden kateterlerin, en önemli komplikasyonları arasında lokal ve sistemik enfeksiyon riski yer almaktadır. Bu çalısma kateter yüzeylerinde mikroorganizmalar tarafından olusturulan biyofilm yapısının tedaviye direnci artıran ve tedavi sürecini zorlastıran önemli bir etken olduğuna dayanılarak yapılmıstır. Çalısmada Baskent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi'nde 2006-2009 yılları arasında çesitli servislerde ve yoğun bakımlarda yatarak tedavi gören hastaların kateterlerinde üremis metisilin dirençli S.aureus (MRSA), metisilin dirençli koagülaz negatif stafilokok (MRKNS) ve P.aeruginosa izolatlarının planktonik hücre asamasında ve in vitro kosullarda biyofilm yaptırıldıktan sonra sesil hücrelerinin çesitli antibiyotiklere duyarlılıkları arastırılmıstır. Antibiyotiklerin seçiminde MRSA ve MRKNS susları için vankomisin, siprofloksasin, rifampisin, gentamisin, meropenem, tigesiklin, linezolid, seftazidim ve sefazolin tercih edilirken, P.aeruginosa susları için de siprofloksasin, gentamisin, meropenem, tigesiklin, piperasilin, seftazidim ve amikasin çalısmaya alınmıstır. Seçilen bu antibiyotikler ile önce planktonik hücrelerde duyarlılık arastırılmıs, böylece minimal inhibitör konsantrasyonları (MĐK) ve minimal bakterisidal konsantrasyonları (MBK) belirlenmistir. Daha sonra her bir sus ile biyofilm olusturulup sesil hücrelerde aynı antibiyotikler ile yine MĐK ve MBK değerleri belirlenmistir. Ardından ikili ve üçlü antibiyotik kombinasyonları olusturulup, çoklu kombine bakterisidal test (ÇKBT) yöntemi ile hem planktonik hem de biyofilmde etkinlikleri belirlenmistir. Her bir antibiyotik ile planktonik ve biyofilm hücrelerinde elde edilen veri seti istatistiksel olarak iki oran z testi ile analiz edilmistir. Sonuç olarak; sesil hücrelerde planktonik forma göre genel olarak duyarlılıklarda anlamlı azalmalar tespit edilmistir. Hem ikili hem de üçlü kombinasyonlar ile yapılan çalısmaların sonucunda da sesil hücrelerin kombinasyonların çoğuna duyarlılıklarında anlamlı azalma olduğu görülmüstür. Planktonik ve sesil hücrelere kombinasyonların etkinliğinin karsılastırılmasında, susların % 90'ından fazlasını inhibe etme açısından, ikili kombinasyonlar ile üçlüler arasında anlamlı bir fark tespit edilmemistir.
Özet (Çeviri)
Local and systemic infection risks are one of the most important complications of catheters used for diagnosis and treatment in hospitalization process. This study is undertaken on the basis of the biofilm formation by microorganisms oncatheter surface is one of the important factors which increase the resistance and complicate the treatment process. In this study, the sensitivity of methicillin resistant S.aureus (MRSA), methicillin resistant coagulase negative staphylococcus (MR-CNS) and P.aeruginosaisolates from the catheters of inpatients hospitilized in different clinics and intensive care units in Başkent University Medicine Faculty Hospital between 2006-2009 was investigated in vitro in planctonic phase and on sessile cells after biofilm was formed. Vancomycin, ciprofloxacin, rifampicin, gentamicin, meropenem, tigecycline, linezolid, cephtazidime and cephazolin were preferred for MRSA and MR-CNS isolates and ciprofloxacin, gentamicin, meropenem, tigecycline, piperacillin, ceftazidime and amikacin were selected for P.aeruginosa. First of all, the sensitivity of planktonic cells to antibiotics was examined so minimal inhibitor concentrations (MIC) and minimal bactericidal concentrations (MBC) were determined. Next, each strain was transformed to sessile cell in biofilm environment, and MIC and MBC values were determined for sessile cells. Double and triple antibiotics combinations were arranged, the effectiveness of combinations were studied on both planktonic and biofilm cells with multiple-combination bactericidal testing (MCBT) method. The data set obtained from planktonic and biofilm cells with each antibiotic analyzed with two proportion z test. In conclusion, a significant decreases were found in the sensitivities of sessile cells when compared to planktonic cells. Experiments with both double and triple antibiotic combinations showed a significant decrease in the sensitivities of sessile cells to all combinations tested. In the comparison of effectiveness of double and triple combinations against planktonic and sessile cells in terms of the inhibition of more than %90 of the strains, no difference was determined.