Posterior üretra yaralanmalarının tanı ve tedavisi
Diagnosis and treatment of posterior urethral injury
  1. Tez No: 6076
  2. Yazar: AZAM DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışma 1985 - 1989 yılları arasında Atatürk Üni - versitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde travmatik prosta- tomembranoz üretra rüptürü nedeniyle tedavi edilen 20 hasta yı kapsamaktadır. Hastalar etioloji, yaş, rüptür tipi ve i- lave pelvik kemİK yaralanmaları açısından incelendi. Litera tür yeniden gözden geçirilerek tedavi ve komplikasyonlar tar tışıldı. Bütün hastalar acil serviste ilk değerlendirmeye tabi tutuldu. Travmalar fizik muayene, retrograt üretrografi ve ekskretuar ürografi (İVP) ile değerlendirildi, tn sık rastla nan klinik bulgular kamıştan kan gelmesi ( üretroraji ), batın hassasiyeti ve idrar retansiyonuydu. Posterior üretra travması teşhis edilince hastalar genel anestezi altında ameliyata a - İmdi. İnkomplet rüptürlü bir hasta sadece suprapubik sistos- tomi ile tedavi edildi. İnkomplet rüptürlü 7 hastada ameliyat ta üretral kateterizasyon işlemi uygulandı. Komplet rüptürlü 11 hastada Bank'ın railroad yöntemiyle üretral realignment yapıldı ve ameliyat sonrası dönemde üretral Foley kateteri üzerinde traksiyon uygulandı. Bir hastada (komplet rüptürlü) pelvik ve perineal yaklaşımla primer reanastomoz uygulandı. Hastaların takibi 3 ay ile 3 yıl arasında demişti. Post operatif dönemde bir vak'ada(% 5)parsiyel inkontinans, iki vak'ada(% 10) total empotans ve 10 vak'ada (% 50) posterior üretra striktürü gelişti. Literatür verilerine göre; komplet rüptürlerde ayrılan uçların birleştirilmesi esasına dayanan üretral realignment ve inkomplet rüptürlerde basit subrapubik diversiyon uygun bir yaklaşımdır. Bizim bulgularımız üretral realignment yönteminin ka - bul edilebilir empotans, inkontinans ve striktür oranlarına sa hip olduğunu ve zamanında yapılırsa daha sonraki operatif iş - lemleri azaltabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Twenty patients suffering from traumatic of prostata- membranous urethra (FMU) who were treated in the Urology De partment of the medical Faculty af Atatürk University between 1985-1989 were included in this Study. They were evaluated in respectto their age, etiology, type of trauma and additional pelvic bone iri jury. Literature was reviewed, and treatment and complications were discussed. All patients were subjected, to the initial investigati on in the Emergency Unit. All disruptions were documented on the basis of physical examination, retrograde urethrography, and excretory urography (I\/U). The most often clinical findings were urethroragia, ab dominal tenderness, and urxnary retantion. Upon diagnosis of pos terior uretral disruptions, the patients received operation un - der general anesthesia. One patient with incomplete rupture af PMU was managed,, by suprapubic cystostomy alone. Seven patients with incomplete rupture underwent urethral catheterization in the operation!. Eleven patients with complete rupture were undergone urethral realignment and, postoperative traction an Foley Catheter. Primary reanastomosis was caried out in one patient with comp lete rupture by pelvic and perineal approach.Follow-up ranged between 3 months and 3 years.. İn postoperative period 1 {% 5) partial incontinence, 2 (% 10) total impotence and 10 (70 50) posterior uretral stric ture were seen. According to Literature data, the reduction of seperati- on in complete rupture by realignment and simple subrapubic diversion in partial (incomplete) rupture is an appropriate met-i hod. The findxngs obtained show that primary urethral realign ment has an acceptable rate of impotence, incontinence, and stric ture formation, and if done immediately such realignment can redu ce the naed for subsequent operative procedures.