Çocuk düşürtme ve düşürme suçları (TCK m. 99-100)
Crime of abortion and miscarriage (TCC art. 99-100)
  1. Tez No: 535010
  2. Yazar: CANDAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ OKUYUCU ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Tezin konusu Türk ceza hukukunda çocuk düşürtme ve düşürme suçları olarak belirlenmiş; Genel Bilgiler başlıklı birinci bölümde cenin, fetüs, embriyo, çocuk, gebeliğin sona erdirilmesi, rahim tahliyesi, kürtaj ve düşük kavramlarının anlamı araştırılmış, ceninin hukuki ve moral statüsü değerlendirilmiş; ilgili suçların hukuk düzenlerince suç oluşturup oluşturmamasına dair görüşler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, 5237 sayılı TCK'da düzenlenen çocuk düşürtme ve düşürme suçları unsurlarına ayrılarak incelenmiştir. TCK'nın 99. ve 100. maddelerinde düzenlenen çocuk düşürtme ve düşürme suçları, kişilere karşı suçlar arasında düzenlenmiştir. Çocuk düşürtme suçları, hem yetkili kişinin işleyebileceği şekliyle özgü suç olarak, hem de yetkisiz kişilerin de işleyebileceği suç olarak düzenlenmiştir. Çocuk düşürme suçu ise, yalnızca gebenin kendisinin işleyebileceği özgü suç olarak düzenlenmiştir. Her iki suç bakımından da 10 haftaya kadar olan gebeliklerin, hukuka uygun koşullar altında sonlandırılması serbest bırakılmıştır. İki suç bakımından da genel kast yeterlidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is determined as“Crimes of Abortion and Miscarriage”and in the first part of it; meanings of the fetus, embryo, child, termination of pregnancy, uterine evacuation, curettage, abortion and miscarriage are examined, legal and moral status of embryo are utilized and the controversial issue of are these crimes have to be regulated in legal systems is analyzed. In the second part, mentioned crimes which are regulated in the Turkish Criminal Code no 5237 (TCC) are examined in its elements. Article 99 and article 100 of TCC have regulated the crimes of abortion and miscarriage below the main title of“Offences Against the Person”. Crimes of abortions are regulated as both authorized person and an unauthorized person can commit. The crime of miscarriage is regulated as only the pregnant women can commit. The common factor of both crimes is that the first 10 weeks period is allowed to terminate the pregnancy if the other conditions are done. There is no special intent is needed to commit both of these crimes.