Azerbaycan Türkçesi ile Eski Anadolu Türkçesindeki hayvan adlarının karşılaştırılması
Comparsion of animal names in azerbaijan Turkish and Old Anatolian Turkis
  1. Tez No: 535042
  2. Yazar: AZAR MIRZABAYOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADEJDA ÖZAKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Hayvan isimleri söz varlığında önemli yer tutmaktadır. Bir dilin söz varlığında bulunan hayvan isimleri o dilin sahibi olan milletin sosyal hayatının bir göstergesidir. İnsanoğlu tarih boyunca hayvanlarla iç içe yaşamış, dolayısıyla birlikte yaşam sürdükleri hayvan isimleri milletlerin dillerine de yansımıştır. Azerbaycan yazı dili, Azerbaycan Türklerinin yaşadıkları coğrafya ve bu coğrafyanın iklim şartları nedeniyle zengin hayvan türlerine sahiptir. Hayvan isimlerinin çeşitliliği Azerbaycan Türkçesinin söz varlığında da kendini göstermektedir. Azerbaycan Türkçesi ile Eski Anadolu Türkçesindeki Hayvan İsimlerinin Karşılaştırılması adlı çalışmamızda Azerbaycan yazı dilinde geçen hayvan isimlerini Eski Anadolu Türkçesinde kullanılıp kullanılmadığını tespit etmeye çalıştık. Tespit edilen hayvan isimlerinin Azerbaycan Türkçesi ile Eski Anadolu Türkçesi arasındaki biçim ve anlam açısından benzer ve farklı olanları belirlemeye çalıştık. Aynı zamanda Eski Anadolu Türkçesinde geçen hayvan isimlerinin bugün Azerbaycan edebi dilinde kullanılmaya devam edip etmediğini saptamaya çalıştık. Bunun yanında Azerbaycan diyalektlerinde kullanılan hayvan isimlerini de vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Animal names have an important place in the vocabulary. Animal names in the vocabulary of a language are indicative of the social life of the nation that owns that language. Human beings have been intertwined with animals throughout history, so the animal names they live with have also been reflected in the languages of nations. Azerbaijan has rich animal species due to the geography of Azerbaijan Turks and the climatic conditions of this geography. The variety of animal names is also manifested in the vocabulary of Azerbaijan Turkish. In our study called Comparing Animal Names Azerbaijani and Old Anatolian Turkish, we tried to determine whether the names of animals in Azerbaijani writing were used in Old Anatolian Turkish. We tried to identify the similar and different ones between the Azerbaijani and Old Anatolian Turkish. At the same time, we try to determine whether the names of animals in the Old Anatolian Turkish continue to be used in Azerbaijan literary language. Besides, we tried to give the names of animals used in dialects and accent of Azerbaijan.