Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda asker kişilerin vazife malullüğü sigortası
Soldier's duty disability insurence in Turkish Social Security Law
- Tez No: 535043
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Malullük herhangi bir sebeple belirli bir seviyeye ulaşmış olan bedensel sakatlık durumu olup bir sosyal risktir. Sigortalılar, malullük riskine karşı Malullük Sigortası vasıtasıyla korunmaktadır. Ayrıca sigortalılar mesleki risklerine karşı da koruma altına alınmıştır. Kamu görevlileri mesleki risklerine karşı vazife malullüğü sigortası ile korunmaktadır. Vazife malullüğü, sadece kamu görevlilerini kapsamına alan ve vazifenin etkisiyle meydana gelmiş olan malullük halidir. Almış olduğu görev sebebiyle bedensel zarara veya çalışma gücü kaybına uğrayan kamu görevlisinin malullüğü Kanunda yer alan diğer şartların da varlığı halinde vazife malullüğünü oluşturmaktadır. İcra etmekte oldukları görevlerin niteliği gereği askerler diğer meslek gruplarına göre daha sık sakatlık/ölüm riskiyle karşılaşmakta yani vazife maluliyeti sigortasının kapsamına girmektedirler. Ayrıca, asker kişiler harp ve Kanunda belirtilen diğer görevleri icra ettikleri sırada harp malulü de olabilmektedirler. Vazife malullüğü adi malullüğe kıyasla daha kıymetli bir malullük türüdür. Kanun koyucu, nimet-külfet dengesini göz önünde bulundurarak kendi hatasından değil kamu görevinden kaynaklanan nedenlerle malul olan 4/c'lilere adi malullüğe kıyasla daha fazla yardım yapılan vazife malullüğü hükümlerinin uygulanmasını öngörmüştür.
Özet (Çeviri)
Invalidity is a physical risk that has reached a certain level for any reason and also is a social risk. The insured are protected against the risk of invalidity through the Disability Insurance. In addition, the insured are protected against their occupational risks. Public officials are protected by duty disability insurance against their occupational risks. Duty disability is a state of invalidity which only covers public officials and has occurred due to the effect of duty. The disability of the public official who suffered bodily harm or loss of working ability due to his or her duty, constitutes duty disability in the presence of other conditions in the law. According to the nature of the duties they perform, soldiers are more likely to face disability / death than other occupational groups, so they fall under the scope of duty disability insurance. Also, soldiers may become war veteran disability when they perform war and other duties specified in the Law. Duty disability is a more valuable type of disability than Invalidity. Considering the balance of blessing-burdens, the legislator has envisaged the implementation of the provisions of the task disability, which were more inefficient than the invalidity of the 4/c's, who were disabled due to the reasons of public office rather than their own fault.