2140 numaralı Safranbolu Şer'iyye sicil defterinin transkripsiyonu
Transcription of Safranbolu Court records numbered 2140
- Tez No: 535117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti döneminde merkezden atanan kadılar tarafından şer'i mahkemelerde tutulan defterlerdir. Bu defterlerde şer'i mahkemelerde verilen kararlar, kadılara arzedilen şikâyetler, kadıların merkeze gönderdikleri çeşitli konulardaki ilamlar gibi belgeler yer almaktadır. Şeri'iyye sicilleri, sicil defterinin tutulduğu tarihlebölgenin hukuki, askeri, siyasi, iktisadi, sosyal ve kültür tarihini ortaya koyan en önemli başvuru kaynaklarıdır. Safranbolu ve çevresinin tarihi araştırmalarına katkı sağlamak amacıyla tez konusu olarak seçtiğimizH.1292-1293/M.1875-1876 tarihlerini kapsayan 2140 Nolu Safranbolu Şer'iyye Sicil Defterinde, toplamda 182 dava bulunmaktadır. Bu davaların büyük çoğunluğunu terekelerdenoluşturmaktadır. Çalışmamıza konu olan defterde 120 hüccet, 61 ilâm, 1 buyruldu bulunmaktadır. İlk sayfası yarım olan şer'iye sicilimiz daha sonra ki sayfalarda boşluk olmayacak şekilde 46 varaktan oluşmaktadır. Davalar kronolojik sıraya göre gitmektedir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın giriş bölümünü Safranbolu'nun Coğrafi Konumu ve Tarihçesi oluştururken birinci bölümde; Osmanlı dönemine ait şer'iyye mahkemeleri, görevlileri, şer'iyye sicillerinin tanımı, mahiyeti ve bu sicillerde yer alan bazı belge türleriyle ilgili kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, 2140 Nolu Şer'iyye Sicil Defterinin transkripsiyonuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise okuyuculara kolaylık olması açısından 2140 Nolu Şer'iyye Sicil Defterinde yer alan belge türleri, dava çeşitlerine göre tablolaştırdığımız belge özetleri, 2140 nolu Şeri'yye Sicil Defterinde geçen mahalle ve köy isimlerine yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Osmanlı İmparatorluğu, Şer'iyye Sicili, Safranbolu
Özet (Çeviri)
Sharia records, In the Ottoman Empire period, the books were kept in court by the judges appointed from the center. These books include documents such as decisions made in the sharia courts, complaints filed against women, and various types of complaints sent by women to the center. Sharia records are the most important reference sources that reveal the legal, military, political, economic and social history of the period. In order to contribute to the historical researches of Safranbolu and its environs, we have 120 hujjat, 61 verdict, 1 imperative in the 2140 Nolu Safranbolu sharia records register book which includes H.1292-1293/M.187 -1876 dates. While the entrance section of our three-part work constituted the Geographical Position and History of Safranbolu, in the first chapter; the brief information was given Ottoman-era shariacourts, their duties, the description of the court records, the nature of the documents and some of the document types in these registers.In the second chapter, the transcription of the 2140's court recordbook is included.In the third part, document types included in the 2140 numberedsharia records book, document summaries we have tabulated according to the types of cases, and the names of the neighborhoods and villages in the register book of 2140 numbered sharia recordboks have been included in terms of convenience for the readers. Keywords : Ottomam Empire, Şer'iyye Registers, Safranbolu