Muhasebe bilgi sistemi ile kurumsal yönetim arasındaki ilişkinin incelenmesi: Sivas ili örneği
Analysis of the relationship between accounting information system and corporate governance: The case of Sivas province
  1. Tez No: 535116
  2. Yazar: NURCAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Globalleşmeyle birlikte günümüz iş yaşantısında rekabet giderek artış göstermektedir. Rekabetin olduğu bu çevrede, çalışmalarını uzun yıllar boyu sürdürmek ve başarılı konuma gelmek isteyen şirketler, ellerinde bulundurdukları kaynakları en verimli ve etkin bir biçimde kullanma gayreti içerisindedirler. Bu kaynaklar arasında en önemli olanı bilgidir. Bilgiyi bir yöntem olarak ele alırsak, bu bilgi yönteminin en önemli ögesi muhasebedir. Dünya ekonomisinde son zamanlarda meydana gelen ve artış gösteren gelişmeler muhasebeyi, işletmelerle ilgili geleceğe dönük plan ve programların meydana getirilmesi ve oluşabilecek ihtiyaçların önceden belirlenmesine imkan sağlayacak önemli bir unsur pozisyonuna kavuşturmuştur. İşletme yönetimlerinde bir takım değişiklik ve yeniliklere sebep olan, işletmeyle ilgili şahıslar arasındaki bağı etkileyen kurumsal yönetim yaklaşımı, bu nitelikleri içerisinde barındıran bir bilgi yönteminden güç almaktadır. Dolayısıyla kurumsal yönetim ile bilgi sistemi konumunda olan muhasebe sürekli iletişim halindedir. Kurumsal Yönetim, günümüzde yalnızca büyük işletmeler için değil, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler açısından da önemli görülmektedir. Özellikle işletmelerin devamlılığı, sermayenin kamuya açılmış olması ve yeni hissedarlar alınarak işletmelerin ve iş çoğunluğunun giderek büyütülmesi gibi ögeler kurumsal yönetimi daha fazla tanıtmış ve işletmelerin bu çerçeveye daha çok önem vermelerini sağlamıştır. Bu tez çalışmasının amacı muhasebe bilgi sistemi ve kurumsal yönetim anlayışının işletmeler için ne derece önemli olduğunu açığa çıkarmak, muhasebe bilgi sistemi ilkeleri ile kurumsal yönetim ilkelerinin sonuçlarını değerlendirmek ve bu ilkeler arasındaki ilişkiyi istatistiki olarak ele almaktır. Yapılan bu çalışmada muhasebe bilgi sistemi ilkelerinin ve kurumsal yönetim ilkelerinin işletmeler içindeki uygulamaları gözden geçirilmiş ve işletmelerdeki muhasebe bilgi sistemi ile kurumsal yönetim ilkeleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Muhasebe bilgi sistemi ile kurumsal yönetim arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Sivas ilinde bulunan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ile serbest muhasebeci mali müşavirler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Çalışılan konunun amacına ulaşılabilmek için katılımcılara, demografik özellikleri, muhasebe bilgi sistemi ve kurumsal yönetime dair bilgileri ayrıca 20 maddeden oluşan 5'li likert ölçeğe uygun olarak hazırlanmış olan anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15 paket programı yoluyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Muhasebe bilgi sistemi ilkeleri ile kurumsal yönetim ilkeleri arasında pozitif yönlü ve etkili bir ilişki olduğuna ulaşılmıştır. Bu ilişkinin etkili ve verimli bir şekilde kullanılması işletmenin süreklilik kavramı açısından ciddi bir öneme sahip olduğu görülmektedir. Birtakım istatistiksel yöntemler kullanılarak yapılan farklılık analizlerinde demografik değişkenler arasında SMMM'ler için farklılık bulunmazken, KOBİ'ler de demografik değişkenlerden meslek yılı açısından farklılık belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wıth globalization, competition in today's business world is increasing steadily. In this competition environment, companies that want to carry on their work for many years and have a succesful position try to use the resources they have in the most efficient and effective way. The most important of these resources is information. When information is considered as a method, the most significant element of this method is accounting. Developments that have recently occurred and showed an increase in the world economy have made accounting an important factor in enabling the fulfilment of future plans and programs related to companies and allowing for pre-determination of the needs that may arise. Corporate governance approach affecting the relationship between individuals related to the company and providing a number of changes and improvements in the company's management is powered by a data method that incorporates these qualities. Therefore, corporate governance and accounting in a position of information system are in constant communication. Today, corporate governance is seen as important not only for large companies, but also for small and medium-sized enterprises. In particular, elements such as the continuity of the companies, opening fund to the public and increasingly growing companies and workload by taking new shareholders have been introduced corporate governance more and the companies have ensured that place more importance on this framework. The aim of this thesis is to reveal how important MBS and corporate governance approach for businesses, to evaluate the results of the principles of accounting information system and the corporate governance principles and to deal statistically the relationship between these principles. In this work, it has been revised practices of accounting information system and the corporate governance principles within businesses and the relationship between the accounting information system and corporate governance principles has been evaluated. In order to investigate the relationship between the accounting information system and corporate governance, a survey was conducted on certified public accountants and small and medium-sized enterprises located in Sivas. In order to achieve the goal of the work being done, participants were applied a questionnaire including demographic characteristics of participants, accounting information system and information on corporate governance and additionally this questionnaire was prepared in accordance with the 5-point Likert scale consisting of 20 items. The obtained data was interpreted by analyzing through SPSS 15 software package. It is concluded that there is a positive and effective relationship between MBS principles and corporate governance principles. An effective and efficient use of this relationship is seen as having a critical role in terms of continuity of the business. In the discriminant analysis done by using a number of statistical methods, while there was no difference between the demographic variables for the SMMMs, there were differences in demographic variables in terms of working year for the SMEs.