Yenidoğanlarda ve annelerinde idrarda iyot düzeyi ölçümü
The measurement of urinary iodine concentrations of newborns and their mothers
- Tez No: 535150
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA MEHMET VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: İyot, tiroid hormon sentezinde ve nörolojik sistemin gelişiminde önemli rol alan eser bir elementtir. İdrar iyot konsantrasyonu, serum TSH ve FT4 düzeyleri vücut iyot düzeyinin uygun göstergeleri olarak kabul edilmektedir. Amaç: Yenidoğanlarda ve annelerinde idrar iyot düzeyi, serum TSH ve sT4 düzeylerini ölçerek, toplumda diyet ile alınan iyotun yeterliliğini ortaya koymak hedeflenmektedir. Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yenidoğan Ünitesi'nde 102 anne-bebek çiftinin dahil edildiği, gönüllü kesitsel bir çalışma yürütülmüştür. İdrar iyot düzeyi Sandell-Kolthoff reaksiyonu ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Iodine is an essential element in thyroid hormone synthesis and development of neurological system. Urinary iodine concentration, serum TSH and FT4 levels can be appropirate indicators of body iodine status. Aim of the study: The aim of this study was to determine the urinary iodine concentrations, serum TSH and FT4 levels in neonates and their mothers to assess the nutritional iodine status. Method: A cross-sectional voluntary screening study was performed in Neonatology Unit. We collected serum samples and spot urine samples from 102 neonates and their mothers. Urinary iodine concentration (UIC) was calculated based on Sandell-Kolthoff reaction. Median urinary iodine level