Bilateral relations between Turkey and Libya 1951-2018
Türkiye ve Libya arasındaki ikili ilişkiler: 1951-2018
  1. Tez No: 535151
  2. Yazar: HAİFA MOHAMED F HOSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye, bölgesel ve küresel bir aktör olarak tarihte önemli bir rol oynamıştır. Antik dünyanın kalbindeki çeşitli medeniyetlerin kesiştiği bir coğrafyada bulunmuştur. İstanbul; Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi üç büyük güce başkentlik yapmıştır. Bu imparatorluklar gelişmiş, zayıflamış ve yerini bir diğerine bırakmıştır. Osmanlı İmparatorluğundan miras alınan İslam Halifeliği 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ortadan kalkmıştır. Bu çalışmanın amacı Libya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin politik, stratejik ve ticari boyutlarını analiz etmektir. Bu analizde karşılaşılan önemli güçlükler ve fırsatlar Türkiye'nin Libya'daki rolü üzerinden değerlendirilecek ve ilişkilerin doğası ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu çalışma Türkiye'nin Libya'da karşılaştığı fırsatlar ve zorlukları belirlemek amacıyla iki ülkenin ilişkilerinin analizi ve araştırması üzerine kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey has played a crucial role in history at the regional and global levels. It was the intersection of the various ancient civilizations in the heart of the ancient world. Istanbul was the capital of three of the greatest and most powerful empires from Roman to Byzantine to the Ottoman Empire. These empires developed, weakened and replaced by another. Islamic Caliphate inherited from the Ottoman Empire was abolished in 1923 with the establishment of the Republic of Turkey.The aim of this study political relations between Turkey and Libya, is to analyze the strategic and commercial dimensions. Significant challenges and opportunities encountered in this analysis will be evaluated and tried to reveal the nature of the relationship over Turkey's role in Libya.The study was based on the method of research and analysis in the history of Libyan-Turkish relations in order to identify the Turkish role in Libya in terms of opportunities and challenges.