Lifli geçirimli beton yol üstyapısının durabilitesinin incelenmesi.
Investigation of durability of fiber pervious concrete road surfacing.
  1. Tez No: 535161
  2. Yazar: NUH MEHMET POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT YALINIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizde ve Dünya da nüfusun hızla artması ulaşım türlerinin de gelişmesini hızlandırmıştır. Yük ve yolcu taşımacılığının büyük bir kısmı karayolu taşımacılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle karayolları kaplama yüzeyleri sürüş güvenliği ve konfor açısından belirli bir düzeyde olmalıdır. Karayollarında sürüş güvenliği ve konforun sağlanmasında kaplama tipinin doğrudan etkisi büyüktür. Esnek kaplamalarda hammadde ihtiyacında dışa bağımlılık olduğu için yerli hammaddelerle rijit kaplama yapma alternatifi bulunmaktadır. Rijit kaplamalar, farklı özelliklerde beton türleri ve farklı özelliklerde yapım şekilleriyle çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmamızdaki esas amaç yol ve sürüş güvenliği açısından yola gelecek yağmur ve kar sularının yol yüzeyinde birikmesi sonucu su kayağı riski oluşması ve yine yol yüzeyinde biriken suların donması sonucu oluşabilecek kaza riskini azaltmaktır. Bu amaçla geleneksel betona alternatif olan geçirimli (poroz) betonun yol betonu olarak kullanılabilmesi için farklı oranlarda lif takviyesi ile dayanıklılık özellikleri araştırılmaktadır. Belirli oranlarla hazırlanan geçirimli beton dizaynına farklı oranlarda lif eklenerek hazırlanan betonlara çeşitli deneyler yapılarak dayanıklılık özellikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in population has accelerated the development of transportation types in the world and our country. Most of the cargo and passenger transport is done by road transport. For this reason, road surface coatings should be at a certain level in terms of safety and comfort. The direct effect of the coating type is important providing driving safety and comfort on highways. Because of the external dependence in need of raw materials for flexible coatings there is alternative to making rigid coating with domestic raw materials. Rigid coatings show diversity with concrete specimens of different characteristics and different forms of construction. The main purpose of this study is to reduce the slip accident risk result of accumulation of future rain and snow waters on the road surface in terms of road and driving safety and the risk of accidents resulting from the re-icing of water on the road surface. For this purpose durability properties are being investigated with fiber reinforcement in different proportions to be used as road concrete for porous concrete, which is an alternative to traditional concrete. Durability properties were compared by adding fibers at different ratios to the permeable concrete design prepared at certain ratios and by conducting various experiments on the prepared concrete.