Yüzey pürüzlülüğüne etki eden faktörlerin araştırılması ve önceliklendirilmesi: Orman endüstrisinde örnek uygulama
Investigation and prioritization of factors influencing surface roughness: Sample application in the forest industry
- Tez No: 535168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ahşap ve ahşap-esaslı malzemelerin yüzey pürüzlülüğü nihai ürünlerin kalitesinin değerlendirilmesi açısından çok önemlidir. Yüzey pürüzlülüğü üzerinde önemli bir etkiye sahip olan faktörlerin önceliklerinin belirlenmesinin ürün kalitesinin arttırılmasında başarı için kilit rol oynayacağı bir gerçektir. Bu nedenle bu tez, biçme ve planyalama işlemlerinde ahşap ve ahşap-esaslı malzemelerin yüzey pürüzlülüğü üzerinde önemli etkilere sahip olan faktörlerin önceliklendirilmesine odaklanmaktadır. İlk olarak, üç seviyeden (amaç, ana faktörler ve alt faktörler) oluşan karar problemlerinin hiyerarşik yapıları tasarlanmıştır. İkinci olarak, yüzey pürüzlülüğü faktörlerinin ağırlıklarını belirlemek için analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ve bulanık AHP yöntemleri kullanılmıştır. Son olarak, yüzey pürüzlülüğü faktörlerinin önceliklendirilmesi AHP ve bulanık AHP ile elde edilen ağırlıklara göre yapılmıştır. Biçme işlemi için en önemli faktörler besleme hızı, kesme hızı, diş tipi ve geometrisi ve testere diş sayısı olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, besleme hızı, bıçak geometrisi, yonga tipi ve kalınlığı ve malzeme kusuru planyalama işlemi için en önemli faktörler olarak bulunmuştur. Çalışmanın bulguları, mobilya ve orman ürünleri endüstrisinin tatmin edici yüzey kalitesi sağlamak için yukarıda bahsi geçen faktörlere daha çok odaklanması gerektiğini göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ahşap ve ahşap-esaslı ürünlerin yüzey kalitesinin iyileştirilmesi açısından mobilya ve orman ürünleri endüstrisine faydalı bir rehber sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The surface roughness of wood and wood-based materials is very significant in terms of assessing the quality of final products. It is a fact that determining the priorities of factors that poses an important effect on surface roughness will play the key role for success in enhancing the product quality. Therefore, this thesis focuses on the prioritization of factors that have significant effects on the surface roughness of wood and wood-based materials in sawing and planing processes. Firstly, hierarchical structures of the decision problems that consist of three levels (goal, main factors and subfactors) were devised. Secondly, the analytic hierarchy process (AHP) and fuzzy AHP methods were employed to determine the weights of the surface roughness factors. Finally, the prioritization of the surface roughness factors was done according to the weights obtained via AHP and fuzzy AHP. The most significant factors for the sawing process were detected as feed speed, cutting speed, tooth shape and geometry, and number of teeth. Furthermore, feed speed, tool geometry, chip shape and thickness, and material defect were found as the most important factors for the planing process. The findings of the study showed that the furniture and forest products industry should focus more on the above-mentioned factors to provide satisfying surface quality. Consequently, this study provides a useful guide to the furniture and forest products industry in terms of the improvement of the surface quality of wood and wood-based products.