Benzamit türevi ligandların renyum(V) okso komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of rhenium(V) oxo complexes with benzamide derivative ligands
  1. Tez No: 535169
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÜMÜŞ, PROF. DR. HAKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
4-R-Benzoil klorür'ün (R: Me, Cl ve Br) eşit miktarlardaki dietilamin ve potasyum tiyosiyanat ile reaksiyonundan elde edilen benzamit türevi ligandları içeren yeni Re(V) okso kompleksleri [ReOLBr(Cl)2PPH3], [ReOLCl(Cl)2PPH3] ve [ReOLMe(Cl)2PPH3] sentezlendi. Elde edilen tüm kompleksler FT-IR, 1H, 13C, 31P, COSY ve HMQC NMR spektroskopik tekniklerinin yanı sıra X-ışınları tek kristal difraksiyon analizi ile karakterize edildi. Re(V) okso komplekslerinin katı-hal yapısı renyum merkezinin, bir uç okso ligandı, iki klor ligandı, bir PPH3 ligandı ve bidentat monoanyonik formdaki ligandtan (L-) gelen S,O donör atomları tarafından çevrelendiğini ortaya koydu. Elde edilen tüm kompleksler, sülfürlerin oksidasyon reaksiyonları için katalizör olarak incelendi ve kompleksler sülfürlerden sülfoksitlerin oluşum reaksiyonlarında oldukça yüksek verim ve ürün seçiciliği gösterdi.
Özet (Çeviri)
New oxorhenium(V) complexes, [ReOLBr(Cl)2PPH3], [ReOLCl(Cl)2PPH3] and [ReOLMe(Cl)2PPH3], bearing benzamide derivative ligands which are obtained by the reaction of 4-R-benzoyl chloride (R: Me, Cl and Br) with an equimolar amount of potassium thiocyanate and diethylamine, were synthesized. All obtained complexes are characterized by FTIR, 1H, 13C, 31P COSY and HMQC NMR spectroscopic techniques as well as single crystal X-ray diffraction analysis. Solid-state structure of the oxorhenium(V) complexes reveals that rhenium center surrounded by one terminal oxo group, two chloride ligands, one PPH3 ligand and one bidentate monoanionic (L−) ligand which coordinates meridionally through its S,O donor set. The obtained complexes were examined as catalysts in the oxidation of the sulfides and they showed high yield and product selectivity for the formation of sulphoxides from sulfides.