Distribution of quaternary deformation along the coasts of Cyprus, inferences from marine terraces
Kıbrıs kıyılarında kuvaterner deformasyonun dağılımı, denizel teraslardan çıkarımlar
  1. Tez No: 535186
  2. Yazar: CEVZA DAMLA ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Morfoloji, Geography, Morphology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Katı Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kıbrıs adası, Afrika ve Avrasya Plakaları arasındaki dalma-batma bölgesinde bulunmaktadır. Adanın topografyası Avrasya plakasının güneyindeki dalma-batma ile ilişkili deformasyonların bir sonucudur. Trodos ve Girne Dağları, plaka sınır deformasyonlarına bütün olarak bağlı büyük morfotektonik birimlerdir. Yükselen deniz teraslarının varlığı adanın bir bölümünde dalma-batmaya bağlı aktif deformasyonun bir parçasıdır. Deformasyonun hızını ve desenini anlamak için ArcGIS ile denizel terasların jeomorfik haritalamasını ve eski kıyı çizgisi yüksekliklerinin Matlab tabanlı bir program olan Terracem tarafından analiz edilmesi sağladım. Bu analizler sonucunda MIS 5'e göre yükselme hızlarını hesapladım. Burada, denizel terasların yükselme hızlarının zamansal ve mekansal dağılımının Kıbrıs'ın geneline olan morfotektonik etkileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cyprus is located on the subduction zone between African and Eurasia Plates. The topography of the island is a result of distributed deformation associated with the subduction related processes in the south of the Eurasia Plate. Trodos and Kyrenia mountains are major morphotectonic units that integrally tied to plate boundary deformations. The presence of uplifted marine terraces is piece of evidence of subduction related active deformation in the part of the island. To understand rate and pattern of deformation, I conducted geomorphic mapping of marine terraces by ArcGIS and analyzing of paleo-cliffs by TerraceM Matlab based program. As a result of these analyzes I calculated the uplift rates with reference to MIS 5. Here will present morphotectonic implications from temporal and spatial distribution of marine terraces along the Cyprus.