Economic complexity and economic performance
Ekonomik kompleksite ve ekonomik performans
- Tez No: 535208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YASEMİN YALTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ekonomik kompleksite, ülkelerin üretim özelliklerinin bütünsel bir ölçümünü sağlamak için son yıllarda geliştirilen yeni bir kavramdır. Ekonomik kompleksite yalnızca ülkelerin üretim yapılarını açıklamakla kalmaz, aynı zamanda ülkeler arasındaki gelir ve büyüme farklılıklarını da açıklamaya yardımcı olur. Bu çalışma, Hidalgo ve Hausmann (2009) tarafından geliştirilen Ekonomik Kompleksite Endeksi'ni kullanarak kompleksite ve ekonomik performans arasındaki bağlantıyı bir grup ülke için 1981 - 2015 yılları arasında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, literatüre çeşitli şekillerde katkıda bulunmaktadır. İlk olarak, ekonomik kompleksitenin ekonomik büyüme ve yakınsama üzerindeki etkisi dinamik panel veri metodolojisi uygulanarak incelenmiştir. İkinci olarak, büyüme ve kompleksite arasındaki nedensel ilişki araştırılmıştır. Son olarak, çıktı oynaklığı ile ekonomik kompleksite arasındaki ilişki, panel vektör otoregresif model kullanılarak çeşitli ülkeler için analiz edilmiştir. Tahmin sonuçları, ekonomik kompleksitenin, ekonomik büyümenin önemli bir belirleyicisi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, bulgular, kompleksitenin, yakınsama hızına pozitif bir etkisi olduğunu da göstermiştir. Ek olarak, ekonomik kompleksitenin, çıktı oynaklığının olumsuz etkilerini azaltarak ekonominin istikrara kavuşmasına yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Bu bulgular, kompleksitenin geliştirilmesinin bir ekonominin performansına büyük katkı sağladığını göstermektedir. Bu nedenle, ekonomik kompleksiteyi arttırmayı amaçlayan politikalar, ekonomilerin temel amaçlarından biri olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Economic complexity is relatively a new concept developed in recent years to provide a holistic measure of the production characteristics of countries. Economic complexity not only explains the countries' productive structures but also helps examine the income and growth differences across countries. This study aims to analyze the link between complexity and economic performance for a group of countries for the period between 1981 and 2015 by using the Economic Complexity Index developed by Hidalgo and Hausmann (2009). This thesis contributes to literature in various ways. First, the effect of economic complexity on economic growth and convergence is examined by applying a dynamic panel data methodology. Second, causal relationship between growth and complexity is investigated. Finally, the link between output volatility and economic complexity is also analyzed for a group of countries using a panel vector autoregressive model. The estimation results reveal that economic complexity is an important determinant of economic growth. Furthermore, the findings show that complexity also positively affects the speed of convergence. In addition, it is demonstrated that economic complexity also helps to stabilize an economy through reducing the negative effects of output volatility. These findings suggest that improving the economic complexity contributes greatly to the performance of an economy. Therefore, policies that aim to increase the economic complexity should be one of the major objectives of economies.