Grief and bereavement experiences of couples with prenatal loss experience: Examining psycho-social intricacies in a qualitative phenomenological study
Gebelik döneminde kayıp yaşamış çiftlerin yas ve matem tecrübeleri: Niteliksel fenomenolojik bir çalışmada psiko-sosyal etmenlerin incelenmesi
- Tez No: 535214
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmasının amacı, gebelik kaybı yaşamış çiftlerin deneyimlerini tanımlamaktır. Bu amaçla, niteliksel metodoloji tercih edilmiş ve katılımcıların gebelik kaybına bağlı deneyimlerini yansıtabilmek için fenomenoloji yöntemi kullanılmıştır. Görüşme sorularının kalite, ifade ve cümle yapısı hakkında geri bildirim almak amacıyla yapılan pilot çalışmadan sonra, akademisyenler ve psikolojik danışmanlar tarafından görüşme soruları gözden geçirilmiştir. Araştırmanın verileri, 10 çift (10 erkek ve 10 kadın) ile yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çiftlerle görüşmeler ayrı/bireysel olarak gerçekleştirilmiştir ve deşifre edilen veriler tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerden çıkan kodlar ve temalar, araştırma soruları ve ilgili literatürle şekillendirilmiştir. Verilerden elde edilen sonuçlar dört ana temayı açıklamıştır: bebeğe sahip olma motivasyonu, hamilelik döneminde bebek kaybının kısa süreli ve uzun süreli etkileri ve yas çözümünü etkileyen faktörler. Araştırmanın bulguları, gebelik kaybı tepkilerinin insanların yaşadığı diğer kayıplara verdikleri tepkilere benzediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, erkekler ve kadınlar arasındaki farklar vurgulanmıştır. Yaslı ebeveynlerin baş etme mekanizmalarıyla ilgili sonuçlara bakıldığında, kayıp öncesi ya da kayıp sonrası çocuğa sahip olmanın, partnerden ve sosyal çevreden olumlu algılanan desteğin, yas tutma sürecinde koruyucu faktörler olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular, toplanan veriler ve ilgili literatür ışığında tartışılmış ve yorumlanmıştır. İleride yapılacak çalışmalar ve psikolojik danışmanlık uygulamaları için çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to describe the experiences of partners who experienced pregnancy loss. For this purpose, qualitative methodology was preferred, and phenomenology method was used in order to reflect the participants' experiences related to pregnancy loss. After conducting pilot study to get feedback about the quality, wording, and structure of sentences; the interview questions were reviewed by the academicians and psychological counselors. The data of the study were gathered via semi-structured interviews with 10 couples (10 men and 10 women). The couples were interviewed separately, and the transcribed data were analyzed by using thematic analysis method. The codes and themes that were emerged from the data were shaped regarding the research questions and related literature. The results discovered from the data explained four main themes: motivation to have a baby, short-term and long-term effects of pregnancy loss and factors affecting the grief resolution. The findings of the study revealed that pregnancy loss reactions were similar to reactions to other losses people experience. Moreover, the differences between men and women were highlighted. Results regarding the coping of the bereaved participants showed that having a prior or subsequent child, having positive perceived support from the partner and social environment could be protective factors for the bereaved ones. The findings were discussed and interpreted in the light of data gathered and the related literature. Implications for further research and for psychological counseling practices were considered.