The analysis of 2008 global economic crisis: The case of Turkish manufacturing industry
2008 küresel ekonomik krizi analizi : Türk imalat sanayi örneği
  1. Tez No: 535250
  2. Yazar: İSMAİL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı 2008 küresel ekonomik krizinin Türk imalat sanayine olan etkilerini analiz etmektir. Krizlerin ekonomik etkileri uzun zamandır incelense de bu çalışma konuya yeni bir bakış açısı getirerek farklılaşmaktadır. Bu bağlamda çalışmada mikro ekonometrik farkların farkları (differences in differences) yöntemi ile tahmin analizi (forecasting analysis) beraber kullanılmıştır. Çalışmada imalat sanayinin Türkiye ekonomisi için önemi, Türkiye'de faaliyet gösteren tüm sektörler analiz edilerek ortaya konmuştur. Bu çalışma ayrıca 2008 küresel ekonomik kriz olmasaydı Türkiye ekonomisinin ve imalat sanayinin nasıl ilerlediğini ve imalat sanayinin krizin öncül sinyallerini gösterip göstermediğini tahmin etmeyi hedeflemiştir. Çalışmanın sonucunda Türkiye imalat sanayinin iki basamak alt sektör boyutundaki kar değerlerinin 2008 küresel ekonomik krizden etkilendiği ve imalat sanayinin krizin öncül sinyallerini gösterdiği tespit edilmiştir. Buna ek olarak sonraki yıllarda imalat sanayi kar değerlerinin kriz öncesi seviyeye geldiği hatta gerçek kar değerlerinin hesaplanan kar değerlerini de geçtiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the impact of the 2008 global economic crisis on Turkish manufacturing industry. Economic impacts of crisis have long been investigated; however, this study differentiates by using a new perspective on the issue. Micro-econometric differences in differences method is used in junction with forecasting method. In the study, importance of the manufacturing industry is revealed for Turkish economy by analyzing all sectors operating in the economy. This study also aims to predict what would have happened in the Turkish economy, if the 2008 crisis did not exist and whether the manufacturing industry showed early signals or not. Results indicate that profit levels of Turkish manufacturing sector are affected from the 2008 global economic crisis at two digit sub-sectors level and showed early signals for the crisis. Further, it was found that profit values of manufacturing sector bounced back and even actual profits exceeded the estimated profits in the later years.