Terör ve devletleşme amacı: PKK üzerinden bir inceleme
The terror and the statehood purpose: An investigation through PKK
- Tez No: 535292
- Danışmanlar: DOÇ. ZAFER AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Terörizm günümüzde etkinliğini sürdürürken terör örgütleri, ideolojileriyle birlikte faaliyetlerini gerçekleştirmekte ve zaman içerisinde devletleşme sürecine girmektedirler. 11 Eylül saldırıları sonrası oluşan uluslararası terörizm kavramı ve beraberinde terör örgütlerinin uluslararası alanda kimlik kazanması, terörizme olan bakış açısının değişmesine sebep olmuştur. Teknolojinin gelişmesi, terör örgütlerinin sahip olduğu kaynakların ve teçhizatın da gelişmesini etkilerken bir ülkenin tek başına mücadele edemeyeceği güç potansiyeline ulaşmalarını sağlamıştır. Bu sebeple terörizmle uluslararası bir mücadelenin yürütülmesi gerektiği düşüncesi hâkim olmuştur. Türkiye, stratejik konumu itibariyle her dönem terörden etkilenmiştir. Özellikle Suriye krizi sonrası bölgede faaliyet gösteren DEAŞ terör örgütünün gerçekleştirdiği saldırılar ve çözüm süreci sonrası PKK saldırıları Türkiye'nin hedef ülke olduğunu göstermektedir. Çalışma, PKK terör örgütünün yapısını ve ideolojisini saptayarak, devlet kurma amacı taşıyan bir strateji içinde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda terör örgütlerinin devletleşme olasılığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Terrorist organizations carry out their activities in accordance with their ideologies and struggle to form a state, whereas terrorism is still a problem for the world. The concept of international terrorism formed after the September 11 attacks and thereby terrorist organizations' winning of identity in the international arena has led to a change of the viewpoint to the terrorism. The development of technology has made terrorist organization to get power that a country cannot fight alone due to the resources and equipment owned by the terrorist organizations. Therefore, the thought of fighting against terrorism internationally is generally accepted. Turkey was influenced by terror in every time because of its strategic location. Turkey has become the focus of terrorist attacks conducted by DEASH terrorist organization which operates in the region after the Syrian crisis, and PKK terrorist organization after the solution process. This study reveals the fact that PKK terrorist organization has the strategy of establishing a state while determining the organization's structure and ideology. In this context, the possibility of forming a state for those terrorist organizations is evaluated.