Alış-veriş merkezleri, çevre ve mekan ilişkisi
  1. Tez No: 53540
  2. Yazar: TONGUÇ TOKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma; giriş bölümü ve dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın sonunda yararlanılan kaynakların belirtildiği bir bölüm vardır. GİRİŞ BÖLÜMÜ : Bu bölümde çalışmanın amacı özetlenmekte ve içerik konusunda bilgiler verilmektedir. BİRİNCİ BÖLÜM : Bu bölümde alış-veriş merkezlerinin tanımı yapılmakta, alış-veriş kavramı açıklanmaktadır. Ardından, önce alış-veriş eyleminin, sonra alış-veriş mekan ve yapılarının tarihsel gelişim süreci belirtilmektedir. Alış-veriş mekan ve yapılarının tarihsel gelişim sürecinde, eski Yunan ve Roma medeniyetleri, Ortaçağ ve Rönesans dönemi, Anadolu dönemi ile geleneksel Türk çarşıları ve endüstri devriminden günümüze kadar olan gelişim anlatılmaktadır. İKİNCİ BÖLÜM : Bu bölümde alış-veriş merkezleri, konumlarına göre, büyüklüklerine göre ve işleyişlerine göre sınıflandırılmaktadır. Konumlarına göre yapılan sınıflandırmada; kent merkezi, kent merkezi dışı ve kent bağlantı yolları şeklinde bir gruplandırma yapılmaktadır. Büyüklüklerine göre yapılan sınıflandırmada; kentsel yerleşim, mimari çevre, alan büyüklükleri ile kapasite ve mekan büyüklükleri açısından incelenmektedir. İşleyişlerine göre yapılan sınıflandırmada ise yalnız alış veriş fonksiyonları içeren ve beraberinde başka fonksiyonlar da içeren merkezler şeklinde bir gruplandırma yapılmıştır. ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : Bu bölümde alış-veriş merkezlerinin tasarım süreci ve tasarlama ilkelerine değinilmektedir. Önce tasarım sürecindeki aşamalar, sonra bazı tasarlama ilkeleri belirtilmektedir. DÖRDÜNCÜ BÖLÜM : Bu bölümde ise günümüz alış-veriş merkezlerinden seçilen örnekler gruplara ayrılarak incelenmektedir. Bu inceleme seçilen merkezin çeşitli yönleriyle tanıtılıp tasarlama ilkelerine göre eleştirilmesi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This study contains and introduction and four sections. At the end, another section is attached which list the sources used in this study. INTRODUCTION: This section summarizes the purpose of this study and gives information about its contents. SECTION 1: This section defines the meaning of shoping centers and shoping as a concept. Then the historical development period of shoping as an action and the shopirg places and building is pointed out. This historical development period starts with the ancient Greek and Rome Civilizations, includes Middle Aga and Reneusaince period, ancient Anatolia and the traditional Turkish bazaars and ends with the development from the Industry Revolution until today. SECTION 2: This section groups the shoping centers according to their locations, size and the way they work. The grouping according to location is made as center, outside center and the city connection roads. The grouping according to size investigates the city location, architectural environment, the field size with the capacity and the interior size of shoping centers. The grouping according to the way the centers work is made as the solely shoping centers and those that include other functions. SECTION 3: This section is dedicated to the design period and design principles of shoping centers. First the steps of design process and then some of then some of the pirinciples of design are explained. SECTION 4: In this section some exsamples of today' s shoping centers are investigated by grouping them. These investigations introduce the chosen shoping certer in different ways and criticizes them according to design principles.