Graben yapılarındaki ana kaya derinliğinin belirlenmesinde gravite ölçüm yönteminin kullanılması, Eskişehir grabeni örneği
Analysis of bedrock depth by gravity method, example of Eskişehir graben
  1. Tez No: 535410
  2. Yazar: EMİR BALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER TÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı gravite kullanılarak Eskişehir bölgesi ve civarında anakaya derinliklerini modellemek ve sismolojik özellikleri konusunda bilgi sahibi olmaktır. Graben içerisindeki alüvyon kalınlıkları, olası bir deprem afetinde, zeminin sarsıntılara nasıl bir tepki vereceği konusunda çok önemli bilgiler barındırmaktadır. Gravite ölçümlerinin alımında Scintrex CG-5 gravimetre cihazı kullanılmıştır. Çalışma alanında Kuzey-Güney doğrultulu beş adet ölçüm profili belirlenmiştir. İki profil arası uzaklık yaklaşık 2 km, profiller içerisindeki ölçüm noktaları arasındaki uzaklıklar 200 m. ile 250 m. arasında değişmektedir. Toplamda baz ölçümleri dahil 585 ölçü alınmıştır. Bu hatlar, graben yapısının tamamını kuzeyden güneye kapsayacak şekilde uzun tutulmuştur. Toplanan verilere gerekli düzeltmeler (enlem, yükseklik, kayma-baz, topoğrafya, gel-git) uygulananarak Bouguer anomali değerleri hesaplanmıştır. Bouguer anomali haritasına spekteral analiz işlemi ile genlik spektrumu belirlenmiştir. Spektrumdan anomali kaynaklarının ortalama derinlikleri ve süzgeçleme için gerekli olan kritik dalga boyları belirlenmiştir. Ardından Parker-Oldenburg yinelemeli ters çözüm yöntemi ile sediment-ana kaya sınır derinlikleri veya temel kaya ondülasyonu modellenerek graben yapısı kestirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the depth of the bedrock and the knowledge of earthquake resistance by using the gravity method of Eskişehir city center and its vicinity. Scintrex CG-5 named gravimeter device was used in the study. In the study area, five profiles in the north-south direction were determined. The distance between the two profiles is approximately 2 km, the distance between the measuring points on the profiles is changing between 100 m. and 200 m. In total 585 measurements, including base measurements were taken. These profiles are long enough to cover the entire graben structure from north to south. The necessary corrections (latitude, altitude, drift-base, topography, tide) were applied to the collected data. After that, gravity data processed by Parker-Oldenburg three dimensional inversion method and 3-D Eskisehir Geological Bedrock basin has been modelled.