Eskişehir ili sismik tehlike analizi
Seismic hazard analysis of Eskişehir
  1. Tez No: 535413
  2. Yazar: HASAN BURAK ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH PEKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanoğlu geçmişten günümüze birçok doğal afetle mücadele etmektedir. Bu doğal afetlerin başında depremler gelmektedir. Depremler meydana geldikleri bölgelerde ve etki alanları içerisinde bulunan canlı ve cansız varlıklar üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Depremler meydana geldikten sonra açığa çıkan deprem dalgalarının etki mesafesi depremin büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Büyük depremlerin etki mesafeleri küçük depremlere göre daha fazla olmaktadır. Depremlerin binalarda yaratacağı etkiler, binanın deprem dalgasına karşı koyduğu direnç ile ilişkilidir. Bu nedenle bölgesel deprem tehlikesinin belirlenerek yapıların belirlenen olası etkilere göre tasarlanması, yapıların deprem anında yıkılmasını önleyecektir. Depremlerin tehlikesinin büyüklüğü, faydan uzaklık, deprem üreten fayların konumu, fayların aktivitesi gibi parametreler nedeniyle bölgesel olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bölgesel olarak deprem tehlikelerinin belirlenmesi ve yapıların bölgeye özgü deprem tehlikesine göre tasarlanması önemlidir. Deprem tehlikesinin belirlenmesi için geçmişte meydana gelmiş deprem konumları ve bölgedeki aktif fayların uzunlukları ile yaratabileceği deprem büyüklükleri kullanılarak Sismik Tehlike Analizleri yapılmaktadır. Bu çalışmada Eskişehir yerleşim yeri ve çevresinde 1900-2018 yılları arasında meydana gelmiş ve büyüklükleri 4,5 ve 4,5'ten büyük deprem verileri kullanılarak Eskişehir İli için Sismik Tehlike Analizi yapılmış Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak Sismik tehlike haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Humankind has been struggling with many natural disasters from past to present. The leading disaster among others are earthquakes. Earthquakes cause negative effects on the living and non-living assets in the areas where they occur and in the areas of their influence. The effective distance of the earthquake waves after the earthquakes vary mostly according to the magnitude of the earthquake. The impact distances of large earthquakes are greater than those of small earthquakes. The effects of earthquakes to the buildings are related to the resistance of the building to the earthquake waves. Therefore, the design of the buildings according to the possible earthquake hazard could save the buildings from collapsing during an earthquake event. The severity of the earthquake hazard varies locally due to parameters such as distance from the fault, location of and the activity of the faults. For this reason, the earthquake hazard should be determined locally and the structures should be designed according to this earthquake hazard. Seismic Hazard Analyzes are carried out by using locations of the earthquakes occurred in the past, active fault lengths and their maximum earthquake magnitude which could produce. In this study, Seismic Hazard Mapping for Eskişehir Province was made by using Geographical Information Systems and the data of earthquakes occurred in Eskişehir and its surroundings from 1900 to 2018 which are larger than 4,5 in magnitude.